Tvrdá pravidla pro kampeličky. Babiš jim přitáhl uzdu

OBRANA PŘED BANKROTY

Tvrdá pravidla pro kampeličky. Babiš jim přitáhl uzduNOVÉ 1
Ekonomika
Jan Kálal
Sdílet:

Přísnější metr čeká od ledna družstevní záložny. Ministerstvo financí na vládě uspělo s návrhem, který jim například zdvojnásobuje povinné odvody do Fondu pojištění vkladů. Kampeličky měly zatím příspěvek na úrovni bank, jejich byznys byl ale výrazně rizikovější. Pád největší záložny, Metropolitního spořitelního družstva, vysál ze společného fondu téměř polovinu.

„Návrh reaguje na zhoršující se situaci v sektoru družstevních záložen, která bohužel v loňském roce vyústila v krach největšího subjektu na tomto trhu,“ prohlásil vicepremiér a šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO). „Cílem navrhovaných změn je především stabilizace sektoru takzvaných kampeliček, přiblížení jeho fungování mezinárodním standardům a eliminace rizik tohoto sektoru pro Fond pojištění vkladů,“ dodal.

Další bankroty by zůstatek mohly teoreticky úplně vynulovat. A klienty finančních ústavů, kteří mají ze zákona nárok na výplatu 100 procent vkladů až do výše 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), by rázem museli dotovat všichni daňoví poplatníci.

Klienti zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva dostali vyplaceno přes 12 miliard korun. Zůstatek fondu, který předchozích deset let rostl, se tak rázem ztenčil téměř na polovinu. Z necelých 29 miliard korun, které tu byly na konci roku 2013, tu letos zbylo jen zhruba 16 miliard. A to je pouze čtyřikrát tolik, kolik do společné kasy odvedly během loňského roku všechny banky, záložny a stavební spořitelny.

Další bankroty by zůstatek mohly teoreticky úplně vynulovat. A klienty finančních ústavů, kteří mají ze zákona nárok na výplatu 100 procent vkladů až do výše 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), by rázem museli dotovat všichni daňoví poplatníci.

Finance si notují s ČNB. Chtějí záložny vytlačit z trhu

Černý scénář měla odvrátit už novela, která se loni dostala do sněmovny, kvůli pádu vlády Petra Nečase (ODS) se tu ale zarazila. Ministerstvo financí ji nyní „oprášilo“ a zapracovalo sem další opatření na snížení rizik v sektoru. Shodla se na nich s Českou národní bankou jako regulátorem trhu.

Další série opatření začne fungovat s tříletým odstupem, od začátku roku 2018. Záložny by mohly zůstat záložnami jenom v případě, že jejich bilanční suma nepřekročí pět miliard korun.

Základem je zdvojnásobení příspěvku družstevních záložen do Fondu pojištění vkladů, a to od 1. ledna 2015. Zatímco dosud sem kampeličky odváděly 0,04 procenta z „průměru objemu pojištěných pohledávek z vkladů za příslušné kalendářní čtvrtletí“, nově to bude 0,08 procenta.

Zvyšuje se také povinný odvod části zisku družstevní záložny do rizikového fondu. Od ledna příštího roku budou moci družstevní záložny poskytovat svoje produkty a služby pouze svým členům.

Další série opatření začne fungovat s tříletým odstupem, od začátku roku 2018. Záložny by mohly zůstat záložnami jenom v případě, že jejich bilanční suma nepřekročí pět miliard korun. „V případě jejího překročení by se družstevní záložna měla transformovat na banku, či pokračovat ve své činnosti bez možnosti dalšího růstu,“ uvedlo ministerstvo financí. Resort se netají tím, že u největších ústavů by to přivítal. Pro transformaci na banky budou přitom už od příštího roku platit záložnám mírnější pravidla.

Úvěr pro družstevníky? Nově nejvýš 30 milionů

Striktnější mají být i regule pro kampeličky v oblasti poskytování úvěrů. Limit úvěrů poskytnutých jednomu členovi družstva bude nově 30 milionů korun. „Účinnost tohoto opatření je navržena na 1. leden 2018, pro smlouvy uzavřené před tímto datem bude platit tříleté přechodné období. Od roku 2018 bude platit také pravidlo minimální výše základního členského vkladu ve výši 1000 korun,“ zmínil resort financí.

Družstevní záložny nabízejí klientům často vyšší úročení vkladů, než jaké získají například na spořicích účtech od bank. Vysoké sazby ale v minulosti už mnohdy neodpovídaly ekonomickým možnostem kampeliček, které pak zkrachovaly.

Server ECHO24.cz se snažil získat reakci na zpřísnění pravidel i od zástupců Fondu pojištění vkladů. Jeho výkonná ředitelka Renáta Kadlecová je ale na třítýdenní dovolené a její kolegové nechtěli legislativní úpravu komentovat. Novelu musí po vládě ještě odsouhlasit parlament a podepsat prezident.

Družstevní záložny nabízejí klientům často vyšší úročení vkladů, než jaké získají například na spořicích účtech od bank. Vysoké sazby ale v minulosti už mnohdy neodpovídaly ekonomickým možnostem kampeliček, které pak zkrachovaly. Ta vůbec největší se poroučela loni v prosinci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz