Rakouským prezidentem je Van der Bellen, Hofer uznal porážku

Van der Bellen nebo Hofer

Rakouským prezidentem je Van der Bellen, Hofer uznal porážkuON-LINE
Poražený pravicový kandidát Norbert Hofer potřásá rukou předpokládanému vítězi Alexanderovi van der Bellenovi. Foto: Reprofoto: Youtube/KURIERat
4
Svět

vb Echo24

V sousedním Rakousku v neděli skončil ostře sledovaný souboj o úřad spolkového prezidenta. Ve volbách při osobním hlasování zvítězil kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander van der Bellen, který získal 51,68 % hlasů, jeho soupeř z národovecké FPÖ Norbert Hofer pak 48,32 procenta. Nejsou však započítány ještě korespondenční hlasy, které by měly podle odhadů Van der Bellenovo vítězství zvýraznit a sčítat se budou až v pondělí. Hofer už uznal porážku.

Na rozdíl od předchozích let budou předběžné výsledky známy o čtvrt až půl hodiny později. Ústavní soud, který zrušil květnové druhé kolo prezidentských voleb a nařídil jeho opakování, tentokrát totiž zakázal ministerstvu vnitra poskytnout údaje dřív než po uzavření posledních volebních místností.

RAKOUSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY SLEDUJEME ON-LINE
22:00 22. Podle analýzy SORA Institutu pro stanici ORF ovlivnila výsledek nižší volební účast. Van der Bellen totiž dokázal mobilizovat 98 procent svých voličů ze zrušeného hlasování 22. května, zatímco Hofer jen 93 procent svých příznivců.
21:05 Hofer oznámil, že bude kandidovat v příštích parlamentních volbách a také se pokusí za šest let napravit svou prohru s prezidentských voleb
20:15 V při hlasování ve volebních místnostech získal po sečtení všech hlasů Van der Bellen 51,68 procent, Hofer pak 48,32 procenta. Korespondenční hlasy se budou sčítat až v pondělí a zřejmě ještě změní rozdíl ve prospěch Van der Bellena.
19:43 V Dolním Rakousku vyhrál těsně Hofer
Ve spolkové zemi Dolní Rakousko zvítězil pravicový kandidát Norbert Hofer. Jeho vítězství však bylo velmi těsné – s 50,78 % hlasů předběhl svého protikandidáta jen o 1,56 procentního bodu.
19:34 „Rudá“ Vídeň podpořila Van der Bellena
V rakouském hlavním městě, které zároveň představuje samostatnou spolkovou zemi, zvítězil Alexander Van der Bellen. Ve městě, které je známé podporou levicových myšlenek, získal 63,60 % hlasů a porazil tak pravicového protikandidáta Hofera.
19:30 Evropští politici gratulují Van der Bellenovi
Předpokládanému vítězi pogratuloval například předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. „Srdečné gratulace Van der Bellenovi. Vítězství je těžkou porážkou nacionalismu a protievropskému populismu,“ uvedl. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, pro změnu uvedl, že v Rakousku zvítězil rozum. Rakouský kancléř Christian Kern označil Van der Bellonovo vítězství za dobrý den pro zemi. „Nyní se musíme společně postarat o to, aby se nikdo nepovažoval za poraženého,“ napsal na twitteru.
19:01 V Tyrolsku zvítězil Van der Bellen
Ve spolkové zemi Tyrolsko vyhrál Alexander Van der Bellen. Podle deníku Die Presse získal 52,59 % hlasů. Kandidát podporovaný stranou Zelených tak zatím získal celkem tři spolkové země. Jeho pravicový protikandidát Hofer naproti tomu dosud získal 4 spolkové země.
18:51 V Horním Rakousku vyhrál Van der Bellen
Ve spolkové zemi Horní Rakousko vyhrál kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen. Podle deníku Die Presse zde získal 53,32 % hlasů. Jedná se o teprve druhou spolkovou zemi, v níž dosud Van der Bellen zvítězil.
18:47 Čeští politici gratulují Van der Bellenovi
„Podruhé, a věřím že definitivně gratuluji Alexanderu Van der Bellenovi a jsem samozřejmě rád, že je to právě on,“ uvedl k předpokládanému Bellenově vítězství ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Zvítězilo přání Rakušanů, aby nebylo zpochybňováno jejich členství v Evropské unii,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyjádří k prezidentským volbám v Rakousku až po oznámení konečných výsledků, sdělili ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer.
18:45 Gabriel: Celé Evropě spadl kámen ze srdce
Vítězství Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách podle německého vicekancléře a šéfa sociální demokracie SPD Sigmara Gabriela znamená pro Evropu úlevu. „Celé Evropě spadl kámen ze srdce,“ řekl Gabriel deníku Bild. „Pokud se předpoklady potvrdí, bude výsledek voleb v Rakousku jasným vítězství rozumu nad pravicovým populismem,“ dodal vicekancléř s tím, že Van der Bellenovu již jménem celé německé sociální demokracie pogratuloval.
18:43 Hlasy jsou téměř sečteny
Hlasy jsou sečteny už v 91 procentech volebních místností. Zhruba 700 000 hlasů z korespondenčního hlasování se začne počítat až v pondělí, odhady je ale zohledňují. Podle televizní stanice ORF je už nyní jasné, že na náskoku Van der Bellena se nic nezmění. Poměrně velký rozdíl v počtu hlasů, který voliči nakonec dali jednotlivým kandidátům, je překvapivý. Předvolební průzkumy do poslední chvíle předpovídaly velmi těsný souboj.
18:34 V Korutanech i Salcbursku vyhrál Hofer
Ve spolkových zemích Korutany (Korutansko) a Salcbursko zvítězil pravicový kandidát Norbert Hofer. Podle informací na webu deníku Die Presse zde získal 56,55, respektive 50,24 % hlasů. Jeho protikandidát Van der Bellen zatím zvítězil pouze ve spolkové zemi Voralbersko.
18:19 Ve Štýrsku vyhrál Hofer
Ve spolkové zemi Štýrsko vyhrál pravicový kandidát Norbert Hofer. Podle výsledků, které jsou dostupné na webu deníku Die Presse, zde získal 55,14 % hlasů. Jeho protikandidát Van der Bellen získal 44,86 % hlasů.
18:12 V domovském Burgenlandu vyhrál Hofer
Ve spolkové zemi Burgenland (Hradsko), která se nachází u maďarských hranic, vyhrál pravicový kandidát Norbert Hofer. Podle webu deníku Die Presse zde získal 59,57 % hlasů. Hofer v Burgenlandu vyrůstal.
17:31 Hofer uznal porážku, pogratuloval Van der Bellenovi
Na facebookové stránce se objevil příspěvek, v němž pravicový kandidát uznává porážku. „Děkuji vám. Strašně moc jste mě podporovali a já jsem neskutečně smutný, že to neklaplo. (...) Pogratuloval jsem Alexanderu Van der Bellenovi k jeho úspěchu a naléhám na všechny Rakušany, aby drželi a pracovali spolu. Všichni jsme Rakušané, nehledě na to, koho jsme volili,“ napsal.
17:14 Podle odhadů vede Van der Bellen
Podle prvotních odhadů ve volbách zatím vítězí kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen. Odhady na webu rakouského listu Kurier mu přisuzují 53,3 % hlasů. Jeho pravicový protikandidát Norbert Hofer podle téhož odhadu získal 46,7 % hlasů.
17:10 Ve Voralbersku vyhrál Van der Bellen
Ve spolkové zemi Voralbersko, kde se volební místnosti uzavřely už ve jednu hodinu odpoledne, vyhrál Alexander Van der Bellen. Rakouský list Die Presse na svém webu uvádí, že v této zemi získal 60,44 % hlasů. Naproti tomu pravicový kandidát Hofer získal jen 39,56 % hlasů.
17:00 Prezidentské volby skončily, čeká se na první výsledky
Poslední volební místnosti se zavřely v 17:00. První průběžné výsledky se čekají mezi 17:15 a 17:30. Zahrnuty v nich přitom budou jen ty hlasy, které voliči vhodili přímo do uren. Hlasy z korespondenčního hlasování se budou sčítat až v pondělí.
16:52 Úřady žádné nesrovnalosti nezaznamenaly
Ministr vnitra Wolfgang Sobotka v neděli uvedl, že jeho úřad nezaznamenal žádné nesrovnalosti během hlasování. „Díky bohu,“ dodal. Oficiálně v neděli Sobotka žádné výsledky nevyhlásí. Už dříve uvedl, že předběžný výsledek oznámí až po sečtení korespondenčních hlasů, tedy nejdříve v pondělí večer. Nevyloučil, že oficiální výsledek vyhlásí dokonce až v úterý.
16:32 O volby je mezi novináři obrovský zájem.
V tiskovém centru má být akreditováno až 750 zástupců médii z velké části světa.
16:02 Většina volebních místností se uzavřela.
Do 17. hodiny se hlasuje ale ještě například ve Vídni.
14:42 Hofera podpořila Le Penová i Wilders
Na stranu kandidáta krajně pravicové FPÖ Hofera se v posledních hodinách a dnech postavila řada podobně smýšlejících politiků z celé Evropy. „Mnoho úspěchu“ popřál Hoferovi například předseda nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, ve vítězství Hofera věří podle svého mluvčího také Alternativa pro Německo (AfD). Na twitteru Hofera podpořila také politička francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) a neteř předsedkyně strany Marion Maréchalová-Le Penová. „Máš podporu patriotů z celého světa,“ napsala v němčině.
14:03 Oba kandidáti už odvolili
Své hlasy do uren vhodili už oba prezidentští kandidáti. Alexander Van der Bellen hlasoval ve Vídni, Norbert Hofer v Pinkafeldu ve spolkové zemi Burgenland, kde s rodinou žije. Svůj hlas odevzdali už i bývalý prezident Heinz Fischer a kancléř Christian Kern, kteří v uplynulých dnech veřejně podpořili Van der Bellena.
13:31 Pravicového Hofera volí i imigranti
Přestože se Hoferova domovská Svobodná strana Rakouska (FPÖ) vymezuje vůči imigraci, pravicového kandidáta podporují i migranti. „Můj syn pracuje jako kuchař a dokonce i jeho kolegové, co jsou původně cizinci, budou hlasovat pro Hofera, aby nepřišli další (migranti) a nesebrali jim práci,“ uvedla podle ČTK jedna z Hoferových voliček, pětasedmdesátiletá paní Luise.
12:55 Volby provází nervozita, v místnostech se nesmí natáčet
Rakouské úřady se snaží, aby v souvislosti s volbami všechno proběhlo hladce. Nechtějí riskovat, že by jeden z kandidátů znovu napadl průběh voleb u soudu, tak jako to udělal Norbert Hofer letos v květnu. Ústavní soud tehdy výsledek voleb na základě Hoferovy stížnosti anuloval kvůli formálním chybám při sčítání hlasů. V některých místnostech úředníci zakazují natáčet bez povolení.
11:26 Migrace je i letos velké téma
Téma migrace sehrálo v téměř roční předvolební kampani velkou roli. Heinz-Christian Strache, předseda Hoferovy domovské FPÖ, dokonce řekl, že kvůli přílivu migrantů do země Rakousku hrozí občanská válka podobná té, jaká se v zemi odehrála ve třicátých letech minulého století. Hoferův protikandidát Alexander Van der Bellen naproti tomu zaujímá k migraci smířlivější postoj.
6:00 Velké finále začalo
Přesně v šest hodin ráno se v sousedním Rakousku otevřely první místnosti a začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Volebních místností je v celé zemi více než 10 000, hlasovat bude možné nejpozději do 17:00.

Výsledky budou nejpozději v úterý

Jak hlasovali lidé, kteří přišli vhodit lístek do urny osobně, by mělo být jasné dnes kolem 19:30. Hlasy odevzdané korespondenčně se ale začnou sčítat až v pondělí, kdy by mohlo být také jasné, kdo usedne v kanceláři ve vídeňském Hofburgu. Ministerstvo vnitra ale minulý týden upozornilo, že oficiální výsledek možná oznámí až v úterý.

Rakušané letos volí prezidenta už potřetí, z prvního kola voleb postoupili právě Van der Bellen a Hofer, květnové druhé kolo ale kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud. Původní termín opakovaných voleb se pak navíc musel z 2. října kvůli problémům s obálkami na korespondenční volbu přesunout na druhou adventní neděli.

V květnu byl po sečtení hlasů z volebních místností na prvním místě Hofer, po přičtení hlasů z korespondenčního hlasování ale nakonec zvítězil Van der Bellen. Počet lidí, kteří si vybrali korespondenční způsob hlasování je tentokrát oproti květnu o 20 procent nižší.

Nového prezidenta může dnes vybírat celkem 6,4 milionu oprávněných voličů. Podle průzkumů veřejného mínění se dá čekat, že účast bude nižší než v květnu, kdy se druhého kola voleb zúčastnilo téměř 73 procent voličů.

Čtěte také: Rakousko krok před momentem Trump