Krachující OKD: do případu vstupují státní zástupci

Mimořádný krok žalobců

Krachující OKD: do případu vstupují státní zástupciEXKLUZIVNĚ
Ekonomika

Tomáš Pergler

Ostře sledovaný vývoj krachující těžařské společnosti OKD pokračuje za přímé účasti státních zástupců. Krajské státní zastupitelství v Ostravě ve středu oznámilo soudu, že vstupuje do insolvenčního řízení. „Jde o významnou společnost a významného zaměstnavatele v regionu,“ zdůvodnil tento krok na dotaz deníku ECHO24.cz státní zástupce Robert Hradišťan, který oznámení podepsal. Jde o mimořádný krok, státní zastupitelství vstupuje podle zdroje z justice do méně než 2 procent insolvencí.

Státní zástupce odmítl spekulovat o možném podezření z trestné činnosti, jež mohlo přispět k ekonomickým problémům dolů. Formálně platí, že státní zastupitelství vstupuje do insolvenčního řízení na obranu veřejného zájmu a jeho působení v něm nemá trestně-právní charakter. Má postavení civilního účastníka, který na rozdíl od ostatních neuplatňuje pohledávky. V praxi ale státní zastupitelství využívá účasti na insolvenčním řízení také k tomu, aby získalo poznatky z trestních kauz, což se ukázalo například v případu obviněného podnikatele Petra Sisáka.

Pravomoci státního zastupitelství v insolvenčním řízení jsou poměrně rozsáhlé. Kromě přístupu k veškerým písemnostem nebo účasti na schůzích věřitelů může například podat opravný prostředek proti rozhodnutí insolvenčního soudu, navrhnout odvolání insolvenčního správce nebo navrhnout odvolání věřitelského výboru či jeho členů.

Insolvenční návrh podala v úterý sama OKD. Zdůvodnila to hlavně dluhem 17 miliard korun, zatímco majetek společnosti nedosahuje ani deseti miliard. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve čtvrtek prohlásil, že pokud by OKD nebyla schopna vyplácet mzdy a odstupné, převzal by její roli podle zákona stát. Podle ministra by firmě mohly chybět peníze nejspíš už v červnu.

Čtěte také: OKD dluží přes 17 miliard. Podalo na sebe insolvenci

Bakala předal OKD vyděračům