OKD dluží přes 17 miliard. Podalo na sebe insolvenci

OKD BEZ PENĚZ

OKD dluží přes 17 miliard. Podalo na sebe insolvenciAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Těžební společnost OKD dluží více než 17 miliard korun. Majetek OKD aktuálně nedosahuje ani sedm miliard, uvádí to insolvenční návrh, který na sebe firma v úterý podala u Krajského soudu v Ostravě. Zároveň ho společnost spojila s návrhem na reorganizaci. Firma má nejméně 650 věřitelů, jejichž závazky nemůže splácet. Kvůli situaci kolem těžební firmy OKD se ve středu ráno mimořádně sejde rozšířené předsednictvo vlády. Podle ministra průmyslu Jana Mládka vláda za jednání společností vlastnících OKD zodpovědnost necítí. Za prioritu považuje zachování těžby a pomoc horníkům, řekl to dnes v České televizi.

K vývoji situace se dnes na svém twitterovém účtu vyjádřil i Bohuslav Sobotka. Potvrdil svolání rozšířeného předsednictva vlády a zdůraznil pomoc zaměstnancům. Vláda dlouhodobě odkup společnosti odmítá, akci firmy jsou podle ní bezcenné.

Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark dnes řekl, že 13 miliard korun z oněch 17 miliard jsou závazky v rámci skupiny. V reakci na insolvenční návrh společnosti OKD došlo k poklesu akcií těžařské společnosti NWR na pražské burze, a to více než 41 procent a obchodují se za 0,07 Kč. NWR je majitelem OKD. Výrazně padají také akcie bank a elektrárenské ČEZ.

„Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost,“ sdělil mluvčí. Podnik bude dál v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit.

„Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům,“ uvedl po jednání představenstva jeho předseda, generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Těžební společnost v návrhu uvedla, že není v platební neschopnosti, ale nachází se v situaci, která by mohla být pokládána za hraniční. „Pro případ, že by se insolvenční soud neztotožnil s názorem dlužníka ohledně jeho úpadkové situace, se dlužník domáhá prohlášení úpadku z důvodu hrozícího úpadku,“ uvádí se v insolvenčním návrhu. Společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.

OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by ale mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích. Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji činil na konci března 8,3 procenta, bez práce bylo více než 70.000 lidí.

„Představenstvo OKD učinilo toto rozhodnutí na základě platného řádu ČR a podle svého zdravého úsudku, nemohlo konat jinak. Rozšířené předsednictvo vlády se sejde zítra, výsledkem bude mimořádné zasedání vlády ČR. Očekávám, že vláda navrhne, jak tuto situaci řešit. Je třeba říci, že vláda necítí zodpovědnost za právnickou osobu, firmy vlastnící OKD, ale za lidi, kteří jsou tam zaměstnaní, toto je vládní priorita. Ministerstvo se na tuto variantu (insolvenční řízení) již připravilo a má připravené návrhy, aby těžba v OKD zůstala zachována. Zároveň horníkům předložím i materiál, který se včera na vládě nepodařilo schválit, a který navrhuje, aby státní podnik DIAMO zaměstnal 250 horníků z OKD nad 55 let se základním vzděláním,“ řekl dnes k celé situaci ministr průmyslu Jan Mládek.

Akcionáři nechtějí o svůj vliv v OKD přijít

Analytik Petr Hlinomaz dnes ČTK řekl, že návrh řešení úpadku formou reorganizace naznačuje, že největší věřitelé a akcionáři OKD, respektive mateřské New World Resources nechtějí přijít o možnost mít vliv ve společnosti, čehož by je zbavilo řešení cestou konkurzu. „Současně ale může indikovat, že funkční OKD, byť v omezenějším režimu, má větší hodnotu, než kdyby se rozprodávalo po kouscích,“ uvedl. „Je to taková naděje. Útlum, který je s velkou pravděpodobností nevyhnutelný, tím pádem může být pomalejší,“ dodal.

V případě, že soud pošle firmu do úpadku, následně rozhoduje o způsobu, jakým se tento úpadek bude řešit. To může trvat týdny. Možnosti jsou dvě: buďto šetrnější reorganizace, nebo konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit, co jde, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů. Při povolené reorganizaci by věřitelský výbor schvaloval plán předložený dlužníkem a následně by se postupovalo podle tohoto plánu.

Arca Capital podala na zástupce OKD trestní oznámení

V úterý zároveň skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy podala trestní oznámení na zástupce společnosti OKD, New World Resources (NWR) a skupiny Ad Hoc Group (AHG) pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády. Podáno bylo na Okresní státní zastupitelství v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Sdělila to v úterý mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Arca Capital je minoritním akcionářem NWR, majitele OKD. Podle svého vyjádření má ve firmě 3,44 procenta, dalším objemem akcií disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody zveřejnit nechce.

„Skupina AHG a vedení společností NWR a OKD zneužívají značné celospolečenské citlivosti situace a tíživého hospodářského stavu společnosti OKD, který ale svým předchozím jednáním samiy způsobily zneužíváním svého postavení k vytunelování společnosti OKD skrze podezřelé refinancování úvěrů a vyplácením zcela nadměrných dividend,“ uvedla dnes Arca.

Čtěte více: Snížení ceny akcií, nebo insolvence. Jiné řešení OKD podle Mládka není

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články