Berlín brání Bavorsku lépe střežit své hranice
NĚMCI VĚDOMĚ NEKONTROLUJÍ HRANICE
Dostat se do Německa přes bavorsko-rakouskou hranici je pro migranty poměrně snadné. Kontroly spolkové policie fungují jen na určitých místech, hlavně kvůli nedostatku personálu, a je lehké je obejít. V chybějících kontrolách uprchlíků spatřuje bavorský ministr vnitra Joachim Hermann (CDU) značné riziko. Zemská vláda v Mnichově chce proto hranice s Rakouskem opět kontrolovat sama, ale Berlín je proti.
Existují hraniční přechody, které spolková policie nemůže střežit, řekl Hermann listu Welt am Sonntag. „Chtěli bychom být tady sami aktivní a hranici kontrolovat.“ Bavorsko podle něj samo spolkové policii nabídlo, že jí bude podporovat.
„Stát to ale odmítá,“ postěžoval si bavorský šéf vnitra. „Nemám pro to pochopení. Není to kvůli tomu, že by spolková policie měla nějaký problém s policií bavorskou. Je to čistě politické rozhodnutí, které bylo učiněno v Berlíně,“ dodal.
Podle Hermanna by Bavorsko mohlo s jednoduchým souhlasem spolkového ministerstva vnitra kdykoli kontrolovat svou hranici. Nyní se svobodný stát (Bavorsko) soustředí na pátrání po převaděčích, což částečně začíná už pouhých několik metrů za hraniční čárou.
„S ohledem na bezpečnostní situaci v zemi říkám: ‚Tyto mezery (v kontrolách) nejsou bez rizika‘.“ Jako cíl Hermann uvádí stoprocentní kontrolu osob, které přijíždějí do schengenského prostoru. Riziko je vzhledem k organizovanému zločinu a hrozbě mezinárodního terorismu ohromné.
Je podle něj špatným vysvědčením, že Německo několik týdnů po atentátech islamistů v Paříži neuskutečňuje tváří v tvář jasnému nebezpečí spolehlivé hraniční kontroly. Vedoucí činitelé německých policejních odborů začátkem týdne přiznali, že řádně zkontrolovat, včetně sejmutí otisků prstů, se policii na hranici podaří pouze deset procent přicházejících migrantů.
Německé úřady netuší, kdo všechno do země přichází a pohybuje se v ní. Jde minimálně o desítky tisíc migrantů. Bavorský ministr vnitra prohlásil, že počet uprchlíků musí v novém roce klesnout. „Musíme dosáhnout, aby se příliv uprchlíků snížil na v průměru tisíc denně,“ řekl.
Aktuálně přichází podle něj přes bavorskou hranici do Německa až čtyři tisíce uprchlíků denně. „Přijmout a integroval bychom roku 2016 mohli tak 350 tiisíc uprchlíků. Avšak ne znovu více než milion,“ dodal pro Welt am Sonntag.