‚Je jako vichřice‘. Deník propagandistický text o Kleslové raději stáhl

‚Je jako vichřice‘. Deník propagandistický text o Kleslové raději stáhlAKTUALIZOVÁNO
Domov

Propaganda v praxi

oj Echo24

Na kult osobnosti komunistických pohlavárů jakoby navázal text o Radmile Kleslové zveřejněný na stránkách pražského Deníku. Článek, který starostku Prahy 10 velebil jako tvrdou a úspěšnou političku, která pracuje i 14 hodin v kuse, už na webu nevisí. Mluvčí Prahy 10 Vít Novák pro ECHO24.cz uvedl, že text si radnice žádným způsobem neobjednala a napsal ho z vlastního přesvědčení autor Deníku. To ale Deník vyvrací s tím, že článek byl inzertní a dodán externí firmou.

Článek s titulkem „Na návštěvě radnice Prahy 10“ připomínal svým obsahem propagandistické texty běžné v tisku za socialismu. O to víc čtenáře překvapilo, že si ho mohl přečíst na internetových stránkách Deníku Prahy 10 vydavatelství Vltava-Labe-Press. 

Text připomínal spíše práci propagandisticky zaměřených radničních novin, kde se podobně zabarvené články často vyskytují. Šéfredaktor pražské redakce Deníku Martin Vaněk ale uvedl, že článek byl označen hlavičkou inzerce a pravděpodobně dodán externí PR firmou. V této podobě pak podle něj neměl být na webu vůbec zveřejněn. I tak chvalozpráva vyšla s podpisem „Redakce“. 

„Je to politováníhodné,“ řekl ve vyjádření pro ECHO24.cz šéfredaktor Martin Vaněk. „Jednalo se o placenou inzerci, jejíž kompletní znění bylo dodáno inzertnímu oddělení ze strany objednavatele. Redakce pražského deníku s tím nemá nic společného,“ dodal rozhodně Vaněk.  

Mluvčí Úřadu městské části Praha 10 Vít Novák ale pro ECHO24.cz popřel, že by se jednalo o radniční inzerci. „Text nebyl inzercí radnice, sepsal ho redaktor Deníku, který radnici navštívil,“ komentoval Novák. Podle něj se nikdo z radnice na vzniku textu nepodílel. To ale vedení pražské redakce Deníku důrazně odmítá s tím, že nikdo z redaktorů na radnici Prahy 10 podobný text plát nešel. 

„Je jako vichřice, jen málokterý z poslanců jí otevřeně oponuje. Když se v parlamentu hlasovalo třeba o zvýšení důchodů nebo o školském zákonu, nevynechala jedinou příležitost, aby na poslance zatlačila a zákon prošel,“ citoval pak článek, který je nyní dostupný pouze v mezipaměti vyhledávače Google, nejmenovaného asistenta poslanců. „Je vidět, že ví, proč to dělá. S těmi lidmi se jako starostka denně potkává, takže to prostředí zná.“

Reportáž si před jejím smazáním ze stránek Deníku už stihlo odsdílet ANO na webových stránkách hnutí. 

Hybatelka pražské politiky

Oslavný text mapoval vzestup bývalé pracovnice StB a komunistické rozvědky od doby jejího působení coby zastupitelka ČSSD od roku 2010 až do současné pozice starostky za ANO. Tehdy prý obětovala soukromý život a práci v kanceláři věnovala podle kolegů i 14 hodin v kuse. 

Reportáž se zmínila i o nelehkém údělu Kleslové v osobním životě, kdy se po smrti manžela musela sama starat o dospívající dceru. Kleslová se také chlubila dobrým finančním zázemím radnice Prahy 10, kde prý jsou stále velké finanční rezervy, „které se nebojí investovat do potřebných“. Uvedla také, že by se nebránila případné kandidatuře do parlamentu.

„Nebála bych se toho. Ale volby do sněmovny jsou pro mě hrozně daleko. Poté, co mi během tří týdnů umřel manžel, si nic neplánuji,“ sdělila Kleslová.

Článek pak Kleslovou tituluje jako „jednu z nejúspěšnějších a nejvýraznějších českých političek a hybatelku pražské politiky“. „Jedná s lidmi tvrdě, pracuje třeba do jedné ráno a čeká, že ji v tu dobu každý zvedne telefon. Jsou ale lidé, kteří tohle tempo nezvládají, což ona není ochotna přijmout,“ řekl pak další nejmenovaný zdroj z radnice Prahy 10. Svůj „nekompromisní přístup“ starostka obhajuje, jako součást pracovního nasazení.

„Záleží mi na tom, aby se měli dobře staří lidé i rodiny s dětmi. Nenechám si to od nikoho rozmluvit,“ připomněla Radmila Kleslová důležitost své sociální politiky. Tu článek zmiňuje jako jednu z hlavních náplní práce starostky a také Prahu 10 označuje téměř za ráj seniorů a mládeže.

Celý propagandistický článek naleznete v přiložené fotogalerii.

Čtěte také: ‚Kleslová nechce žádnou kontrolu.‘ Náhle vládne v menšině

Agrofert je už třetí největší firma. Zvýšil tržby o 15 miliard

Související články