‚Kleslová nechce žádnou kontrolu.‘ Náhle vládne v menšině

Zastupitelka přes palubu

‚Kleslová nechce žádnou kontrolu.‘ Náhle vládne v menšiněNOVÉ
Pražská šéfka ANO Radmila Kleslová (vlevo) a primátorka Adriana Krnáčová na sněmu hnutí Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Koalice pod vedením starostky Radmily Kleslové (ANO) přišla po dlouhodobých sporech o zastupitelku Janu Komrskovou (SZ). Koaliční strany tak mají v zastupitelstvu Prahy 10 menšinu, u vlády je ale drží dohoda s opozičními komunisty a zastupiteli zvolenými za ODS. Za odchodem Komrskové je nezájem Kleslové a vedení městské části o kontrolu akciových společností Prahy 10 a nechuť poskytovat jakékoliv informace.

Komrsková vypověděla koaliční smlouvu a vystoupila z klubu zelených poté, kdy jí dlouhodobě nebyla umožněná kontrola akciovek městské části. Koalice tak má po jejím odchodu ve 40 členném zastupitelstvu pouhých 18 hlasů a je v menšině. Díky dohodě o spolupráci (jakési obdobě opoziční smlouvy) s KSČM a zastupiteli původně zvolenými za ODS se ale udrží u moci.

„Vedení města bylo zpočátku překvapeno tím, že vůbec chci dělat nějakou kontrolní činnost, která přitom vyplývá ze zákona. Jako členka dozorčích rad dvou akciových společností městské části jsem se chtěla jejich kontrole věnovat opakovaně. Narážela jsem ale na naprostou neochotu poskytnout jakékoliv informace, požadované materiály v úplném znění jsem nedostala nikdy,“ řekla deníku ECHO24.cz Komrsková.

Ta tak narazila na to, o čem opoziční strany na zastupitelstvu Prahy 10 mluví už několik měsíců. Vedení města v čele s Radmilou Kleslovou je nechce k ničemu pustit a kontrola radnice je v podstatě nemožná. „Informace nejdou k zastupitelům, ale nejdou ani k občanům. Já jsem nebyla schopná získat žádné relevantní podklady ani jako koaliční zastupitelka. Kleslová prostě nechce dávat informace ke kontrole,“ dodává dnes už bývalá zastupitelka zelených, která jinak pracuje na ministerstvu vnitra a dobře proto ví, jak by měla účinná kontrola vypadat.

Komrsková seděla mimo jiné v dozorčí radě akciové společnosti Majetková a. s., jejím cílem má být zefektivnění hospodaření městské části Praha 10.

Opozice: Koalice jen zdržuje

Jak už bylo řečeno, zkušenosti Komrskové jako koaliční zastupitelky kopírují zkušenosti opozice. S tou se teď bude snažit spojit, aby z vedení městské části společně nějaké informace dostaly.

„TOP 09 má stejné zkušenosti. Když si zastupitel z našeho klubu zažádá o některé materiály k hospodaření obce, trvá to zpravidla delší dobu než je zákonná povinnost. Navíc mnohdy dostane materiál, který vůbec nechtěl,“ potvrzuje šéf zastupitelů TOP 09 Radek Lojda.

Kleslová vede Prahu 10 poměrně svérázným způsobem, který navazuje na dobu, kdy radnici řídili nechvalně známí občanští demokraté, kterým ODS před časem raději buňku v desáté městské části úplně zrušila. Poškozovala prý dobré jméno strany.

Čtěte také: Kleslová, Zoufalík... na změnu zapomeňte. Tady je Hrdličkovo

Starostka Kleslová naposledy podle opozice například navrhla a prosadila zřízení informační komise, jejíž složení je ale totožné se složením rady. Členové komise tak radí sami sobě jako členům rady městské části. Opozice je přesvědčená, že má nová komise sloužit pouze k obstrukcím, jak ještě více zdržet vyřizování požadavků opozičních zastupitelů.

Více čtěte: Babiš: Kleslová byla špionka. Jako James Bond

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články