Porošenko přesunul své firmy do daňových rájů. Vyšetřován nebude

Kauza Panama Papers

Porošenko přesunul své firmy do daňových rájů. Vyšetřován nebudeNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny firem prezidenta Petra Porošenka do daňových rájů. Uvedl to v pondělí sám úřad v reakci na zprávy médií, podle kterých šéf státu mohl porušit zákon neoznámením majetku a příjmů v cizině, jakož se dopustit daňových úniků. Úřad sdělil, že podle ukrajinských zákonů smí vyšetřovat jen bývalé prezidenty, čili nemá pravomoc spustit vyšetřování Porošenka.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již vyzval parlament k zřízení vyšetřovací komise a zahájení procedury odvolání hlavy státu. „Je vrcholem cynismu zřídit si firmy v daňových rájích v době, kdy (na východě země) umíraly stovky našich vojáků,“ uvedl Ljaško. Počínání protikorupčního úřadu podle něj svědčí, že není nezávislý.

Porošenko nyní čelí ostré kritice za převedení svého podnikání v čokoládě a sladkostech do daňového ráje v zahraničí, jak vyplývá z dokumentů, uniklých z právní firmy Mossack Fonseca.

„Když Porošenko v roce 2014 bojoval o nejvyšší státní funkci, sliboval voličům, že prodá svou společnost Rošen (v zahraničí známou také jako Roshen), největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, aby se plně soustředil na řízení země,“ připomněl list Ukrajinska pravda. „Ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti,“ dodal.

Svou zemi připravil Porošenko o miliony dolarů, píše ukrajinský tisk

Porošenkův majetek se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard Kč). Podle deníku dvakrát porušil zákon, když poskytl nepravdivé údaje o svém jmění. A svou zemi, válčící s nepřítelem, připravil na daních o krajně potřebné miliony dolarů. „Porošenko se ze všech sil snažil uchránit svá aktiva v daňovém ráji zrovna v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem,“ napsal list. Porošenko prý převáděl majetek do cizího daňového ráje zrovna „v kritických okamžicích boje se separatisty v Donbasu“ na východě Ukrajiny, kdy povolával Ukrajince do zbraně, varoval před vpádem ruských vojsk a obviňoval Rusko z agrese.

Porošenko tvrdil novinářům, že své akcie svěřil do správy renomované zahraniční bance, respektive nezávislým expertům, na které banka dohlíží. Prezidentovo počínání nyní Porošenkovi poradci podle agentury Unian obhajují tím, že jde o běžnou praxi ukrajinských firem.

Čtěte dále: Francouzi omylem označili muže za teroristu. Fotka obletěla svět