Zemřel Pavel Landovský. Herec, který byl u vzniku Charty

ÚMRTÍ HERCE

Zemřel Pavel Landovský. Herec, který byl u vzniku ChartyAKTUALIZOVÁNO
Pavel Landovský Foto: Jan Zatorský
1
Domov
Sdílet:

V pátek večer zemřel herec Pavel Landovský. Osmasedmdesátiletý herec, dramatik, bývalý disident a signatář Charty 77 zesnul doma. Napsal to server iDnes, kterému informaci potvrdila hercova rodina. V posledních letech se Landovský potýkal se zdravotními problémy.

Pavel Landovský se narodil 11. září 1936 v Havlíčkově Brodě. Vyučil se nástrojařem, studoval průmyslovou školu a po neúspěšných pokusech o přijetí na DAMU začínal jako elév v mimopražských souborech. Od poloviny 60. let byl 11 let členem pražského Činoherního klubu. Velkou popularitu mu ale přinesly především filmové role. Zahrál si mimo jiné v oscarových Ostře sledovaných vlacích nebo v Marketě Lazarové.

Výběr z filmů, v nichž hrál Pavel Landovský: Ostře sledované vlaky, Marketa Lazarová, Svatba jako řemen, Utrpení mladého Boháčka, Černí baroni, Amerika, Cesta pustým lesem, Nejasná zpráva o konci světa, Nestyda, Vratné lahve.

70. léta naopak přinesla Landovskému nucený ústup ze slávy. Vedle hercova odporu k nastupující normalizaci k tomu přispěl i jeho zvyk říkat otevřeně, co si myslí. Přitížilo mu i jeho dlouholeté přátelství s Václavem Havlem. Poté, co jako jeden z prvních podepsal Chartu 77, mohl hrát už jen neveřejně, například v bytovém divadle Vlasty Chramostové.

V roce 1978 jej komunistický režim donutil v rámci akce Asanace opustit republiku. Žil v Rakousku, kde se stal členem souboru prestižního vídeňského divadla Burgtheater. Do Prahy se začal vracet po listopadu 1989 a po skončení vídeňského angažmá se do Čech vrátil natrvalo.

Hostoval v Divadle Na zábradlí, v Činoherním klubu i v Národním divadle. Co se týče filmu, výrazné role mu přinesly snímky Černí baroni z roku 1992 nebo Amerika, Cesta pustým lesem či Nejasná zpráva o konci světa.

,,Zůstane mi tichá vzpomínka na skvělého herce a bouřliváka, který měl velké zásluhy i na věcech, o kterých mnozí neměli ani tušení. Bude chybět, ale pro to, co po sobě zanechal, se na Pavla zapomenout nedá," reagoval na smutnou zprávu herec Miroslav Donutil.

Landovský je rovněž autorem několika divadelních a rozhlasových her, z nich nejznámější je Hodinový hoteliér. Režisér Josef Abrhám mladší o něm natočil celovečerní dokument Hoteliér, v němž se Landovský opět sešel se zakladateli a herci původního Činoherního klubu Janem Kačerem, Josefem Abrhámem, Vladimírem Pucholtem a Libuší Šafránkovou.

Hoteliér vznikla dva roky, premiéru měl loni. Snímek mapuje snahu Jana Kačera o "vzkříšení" Landovského, jejímž cílem bylo právě nové nastudování jeho hry Hodinový hoteliér. Spíše než záznamem zkoušek divadelního představení se však stal úvahou o uplynulém čase, o ceně přátelství a potřebě posledního velkého činu.

,,Na Lanďáka budu vzpomínat, dokud budu naživu. Moc jsme toho spolu prožili a měli se rádi. Lanďák byl prostě Lanďák - kam přišel, bylo ho všude plno. Je to pro mě těžká zpráva, ale byl už opravdu těžce nemocen a je mu teď lépe,“ řekla v reakci na úmrtí herce Vlasta Chramostová. 

Svébytný herec a dramatik s pověstí bouřliváka byl znám také svou slabostí pro ženy. V jednom televizním dokumentu o sobě prohlásil, že je "nesnesitelný obdivovatel žen". Podle dostupných informací měl sedm dětí a byl čtyřikrát ženatý.

V posledních letech byl herec, familiárně přezdívaný "Lanďák", vážně nemocen. Trápila ho zejména cukrovka, kvůli které byl upoután na invalidní vozík. Většinu času trávil na své chalupě v Kytíně u Mníšku pod Brdy.

Sdílet:

Hlavní zprávy