Babiš vzkazuje lidovcům: Podpoříme zdanění restitucí

Kauza Čapí hnízdo

Babiš vzkazuje lidovcům: Podpoříme zdanění restitucíNOVÉ 1
Domov

Echo24

Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek zaútočil ze Spojených států na vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, který podle něj potvrdil podezření, že šéf ANO přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. Babiš na něj zareagoval dnes v České televizi a vzkázal lidovcům, že podpoří komunistický návrh na zdanění církevních restitucí.

Církevní restituce jsou podle Babiše tunel a ANO proto podpoří návrh opoziční komunistické strany zdanit probíhající církevní restituce. Ministr financí to vzkázal Bělobrádkovi do USA. Ten je tam nyní na návštěvě a odtud den po Babišově proslovu k Čapímu hnízdu v parlamentu kauzu komentoval.

Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka si jeho hnutí pomalu zvyká na Bělobrádkova vyjádření a považuje to za folklor. Bělobrádek podle něj hodně cestuje, v parlamentu na mimořádné schůzi nebyl a měl by spíše více pracovat. 

„Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda. Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády,“ řekl Bělobrádek, který ve čtvrtek v Orlandu zakončí pětidenní pracovní návštěvu USA.

Jeho reakce se výrazně liší od slov prvního místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky, který ve středu novinářům řekl, že na Babišovo vysvětlení nemá žádný názor.

„Domnívám se, že tu trestně právní záležitost musí skutečně dořešit OLAF (Evropský úřad proti podvodům) a policie, nicméně vidím to jako etický problém, ale to si musí vyhodnotit pan Babiš, hnutí ANO a především voliči,“ uvedl Bělobrádek. Na tahu je podle něj nyní Babiš, případně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ten v reakci na Bělobrádkovo vyjádření zopakoval, že by se mělo počkat na závěry vyšetřování a vláda a koalice by vzhledem k úkolům, které ještě leží před nimi, měly dále fungovat. „Máme spoustu zákonů, které leží v Parlamentu, máme věci, které se týkají omezení daňových úniků, zlepšení sociální situace důchodců či lidí se zdravotním postižením. Mým cílem je, aby vláda dokončila svůj mandát, aby koalice nadále dobře fungovala,“ řekl premiér novinářům během návštěvy Paříže. „Pokud jde o tu kauzu Čapího hnízda, tak si myslím, že to nemůže být něco, co způsobí v tuto chvíli nefunkčnost vlády či koalice,“ dodal.

Podobně se vyjádřil v minulých dnech. Na otázku, jestli hodnotí chování Babiše v případu farmy Čapí hnízdo jako účelové, premiér neodpověděl. Naopak Bělobrádek hovoří o eticky problematickém počinu. Zvážení možného odstoupení ale nechává na Babišovi. V případě podání návrhu na odvolání by podle něj mohla být situace problematická, i proto, že prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra odvolává, přijede farmu Čapí hnízdo navštívit.