V Česku dostal cenu. V Ázerbájdžánu ho uvěznili
Sedm a půl let vězení
Přední ázerbájdžánský disident a bojovník za lidská práva Intigam Alijev byl dnes odsouzen na sedm a půl roku vězení. Ve vazbě byl od srpna 2014, oficiálním důvodem jeho zadržení byly „daňové úniky“.
Alijev dostal v roce 2012 od společnosti Člověk v tísni, která server Echo24.cz o jeho odsouzení informovala, cenu Homo Homini. Tu mu v roce 2013 předal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Alijev byl významným advokátem, který se zabýval zejména politickými záležitostmi a hájil práva lidí pronásledovaných za kritiku režimu. Během posledních 25 let řešil na stovky případů, hned 14 z nich se týkalo porušování práv kandidátů v parlamentních volbách v roce 2005. Dále porušování práva na svobodu projevu, shromažďování, práva na spravedlivý proces, zákaz mučení a podobně.
Ve své zemi patří mezi nejvýraznější osobnosti občanské společnosti, a proto je pro něj těžké se skrýt před zraky vlády. Kvůli své činnosti byl již několikrát zatčen. Dosud však jen na krátkou dobu. Dnes byl poprvé odsouzen k několikaletému vězení.
Intigam Alijev se narodil v roce 1962 a shodou okolností má stejné příjmení jako Ilham Alijev, prezident Ázerbajdžánu. Ten se zemi snaží reprezentovat jako moderní ropnou velmoc, ve skutečnosti jde však o autoritativní stát, který je na štíru s lidskými právy.
Evropští zastupitelé většinou jednají s ázerbájdžánskými partnery o otázkách ropy a zemního plynu, které se ze země vyváží, a porušování lidských práv spíše opomíjejí. Intigam Alijev se snažil podobné problémy odhalovat.
Čtěte také: Ptejte se Alijeva na vězně, vyzvaly organizace Zemana
A podobně mluvil Alijev i u soudu: „Jak se ukázalo, když Evropa, Západ podporují zmanipulované volby, jsou našimi přáteli. Ale jakmile jen nepatrně reaguje na porušování lidských práv a politické procesy, stávají se nepřítelem. Nyní už můžeme s jistotou říci, že žádná nezávislá občanská společnost neexistuje. Někteří disidenti ale i nadále bojují. I přes vyhrožování vězením.“
Před tím, než soud v hlavním městě Baku poslal Aliyeva do vězení, disident vzdorovitě poznamenal: „Zatčením nám mohou vzít svobodu, ale ne touhu být volný. Uvěznění je pouze pokračováním našeho boje.“ Další političtí vězni podle něj stejně pokračují v sepisování všeho, o čem hovořili na svobodě.
Na konci celého slyšení Alijev řekl: „Přeji vám život ve spravedlivé společnosti, kde lidé nejsou stíháni za své názory a přesvědčení.“ Poté vyjádřil vděčnost za podporu svých kolegů, nezávislých sdělovacích prostředků, mezinárodních organizací, diplomatického sboru a oddanost jeho právníků. Pak byl vynesen rozsudek.