Stala se symbolem 11. září. ‚Zaprášenou dámu‘ nyní zabila rakovina

útok na dvojčata 11. září

Stala se symbolem 11. září. ‚Zaprášenou dámu‘ nyní zabila rakovinaNOVÉ
Marcy Borders se svým synem Foto: FOTO: printscreen/Facebook Marcy Borders
2
Svět
Echo24
Sdílet:

V Americe zemřela jedna z fotografických ikon teroristických útoků 11. září 2001 známá jako ,,dust lady“ tedy ‚zaprášená dáma‘. Stala se jí díky snímku, na kterém je po útoku na New York pokrytá prachem ze sutin. Bankovní úřednice, jež stihla seběhnout z 81. patra první zasažené budovy Dvojčat těsně před druhým nárazem, podlehla rakovině po deseti letech depresí, kterými po útocích trpěla.

,,Jsem si naprosto jistá, že je to kvůli těm útokům. Předtím jsem žádné nemoci nikdy neměla, žádný vysoký cholesterol, cukrovku, nic,“ řekla dvaačtyřicetiletá Marcy Bordersová serveru NJ.com v roce 2014, kdy jí lékaři rakovinu žaludku diagnostikovali.

Statečnou Bordersovou v podstatě ihned po útocích znala celá Amerika a potažmo i svět díky fotografii reportéra agentury AFP Stana Hondy, který jí vyfotil těsně poté, co seběhla 81 pater první budovy po nárazu prvního letadla. Když se dostala do přízemí, byla celá pokrytá bílým prachem ze sutin.

Emotivní fotografie s vyděšenou Bordersovou ihned oblétla nespočet médií a stala se jedním ze symbolů útoků 11. září 2001 spáchaných Al-Káidou. Američanka ve chvíli, kdy se dostala dolů, fotografa ani nezaznamenala. To, že se stala slavnou, se dozvěděla až z telefonátu své matky, která ji viděla v televizi.

,,Viděla jsem lidi pokryté krví od hlavy až k patě. Z některých trčely různé předměty. Pro jednoho člověka to bylo až příliš. Nedokázala jsem tomu porozumět. Viděla jsem kolem sebe masakr a pomyslela si: Bože, já tady umřu,“ řekla Bordersová později novinářům.

Bordersová útoky přežila, protože se rozhodla neuposlechnout nadřízeného, který všem zaměstnancům banky řekl, že mají zůstat v klidu sedět na místech. ,,Tady nezůstanu, musím se dostat pryč,“ pomyslela si tehdy a začala utíkat poškozeným schodištěm. Pár vteřin poté, co doběhla do bezpečí, uslyšela silnou ránu, explozi, když narazilo druhé letadlo do druhé budovy Světového obchodního centra.

Dust lady se dostala mezi 25 nejikoničtějších fotografií desetiletí týdeníku TIME a dokonce o ní vznikla i folková píseň The tale of Marcy Borders, jež se později stala internetovou senzací.

Přesto, že žena teroristické útoky díky své pohotovosti jen tak tak přežila, pronásledovaly jí ještě dalších deset let. Po akcích teroristů, jež zabily téměř 3 tisíce lidí, se nedokázala s hroznými zážitky vyrovnat a upadla do posttraumatických těžkých depresí. Přestala být schopná žít normální život, přestala chodit do práce, stala se závislá na alkoholu a později i drogách.

Bordersová, která měla neustálý stihomam, že ji chce někdo zabít kdykoliv proletělo letadlo, se z depresí a závislostí dostala v roce 2011, kdy se vrátila do práce a začala se opět starat o své dvě děti. O tři roky později ji postihla rakovina, proti které se snažila bojovat chemoterapií a další léčbou, bohužel neúspěšně. ,,Nemohu uvěřit, že je má sestra pryč,“ napsal na svůj facebookový profil její bratr Michael Borders.

Čtěte také: 11. září: neznámé snímky Bushe a spol.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články