8 Celosvětové protesty proti norskému úřadu

Skandální Barnevern odebral pět dětí silně věřící rodině

, NOVÉ

Témata: ,

Norský nechvalně známý sociální úřad Barnevern v listopadu odebral další rodině pět malých dětí. Důvodem u rumunských přistěhovalců byla údajně náboženská radikalizace. Proti Norsku a praktikám Barnevernu po světě počínaje včerejškem budou po celý leden probíhat desítky protestů, informoval server iDnes.cz

Eliana, Naomi, Matthew, John a Ezekiel. Pro nejstarší dvě dívky Elianu a Naomi v listopadu bez vysvětlení a bez uvědomění rodičů odvedli ze školy zmocněnci sociálního norského úřadu Barnevern. Ten samý den pak přišli i do bytu Ruth a Mariuse Bodnariových a odvedli si dva mladší syny Johna a Matthewa. O den později zoufalé matce odebrali i tříměsíční páté dítě – Ezekiela s odůvodněním, že matka představuje pro svého syna hrozbu.

Důvodem k odebrání dětí bylo podle úřadu podezření z náboženské radikalizace a upozornění školy, kam dvě dívky chodily, že rodina je silně věřící. Norská rodina ihned po odebrání dětí, i s rizikem, že si zhorší situaci u norských úřadů, případ zveřejnila a získala si masovou podporu široké veřejnosti po celém světě.

Případ rumunsko-norské rodiny Bodnariových, který se odehrál v půlce listopadu, se stal poslední kapkou pro stovky dalších rodin z celého světa, které potkal stejný osud. Po posledním případu vznikla iniciativa, která po norské vládě žádá, aby zasáhl proti kontroverznímu úřadu, který mimo jiné před čtyřmi lety odebral dva syny Češce Evě Michalákové na základě nepotvrzeného podezření ze zneužívání dětí jejich otcem.

„Největším impulsem k protestům byl případ rodiny Bodnariových. Je to hodně čerstvé a drastické. Získali masivní podporu a přes internetové stránky, kde se sdružují rodiny se zkušenostmi s Barnevernem, se dostali k nám,“ uvedla pro iDnes.cz Jordanska Jirásková, která rodinám pomáhá dovolávat se spravedlnosti u evropských institucí

První protest se odehrál včera odpoledne přímo před budovou norského Barnevernu. Po celý leden budou pak probíhat v dalších 16 zemích jak v Evropě, tak například i v Indii, USA, Rusku nebo Kanadě. Na včerejší protest jen na Facebooku přislíbilo účast 70 tisíc lidí.

Děti rumunských manželů začal norský úřad již rozdělovat do pěstounských rodin. Nejmenšího syna můžou rodiče navštěvovat dvakrát týdně, starší syny pouze jednou týdně a dvě nejstarší dcery neviděli od půlky listopadu.

„Po loňských velkých protestech, které konkrétně v Česku zaštítil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, nyní přichází série menších spontánních protestů po celém světě. Lidé se symbolicky budou scházet před norskými ambasádami, aby veřejně upozornili na pokračující porušování práv dětí a rodin v Norsku a podpořili rodiny v jejich boji. Rodiče odebraných dětí nejsou žádní aktivisté, ale obyčejní zoufalí lidé, kteří chtějí zpět své děti,“ dodala Jirásková.

Českou republikou dlouhou dobu hýbal případ Češky Evy Michalákové, které norský úřad dva syny odebral před čtyřmi lety, a to na základě nepotvrzeného podezření na zneužívání dětí ze strany otce. Michaláková v této chvíli čeká na zahájení odvolacího soudu.

Čtěte také: Pelikán u Michalákové váhá. Norské rozhodnutí může být správné

,