Pelikán u Michalákové váhá. Norské rozhodnutí může být správné

KAUZA DĚTÍ MICHALÁKOVÝCH

Pelikán u Michalákové váhá. Norské rozhodnutí může být správné 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Velmi opatrně se dnes ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyjádřil k možnosti, že by se Česká republika kvůli případu bratrů Michalákových mohla obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tuto možnost zmínil před několika dny v reakci na rozhodnutí norských úřadů o odebrání rodičovských práv český prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že Česká republika je připravena stížnost jednoznačně podpořit.

„Já jsem právník a právníci vědí, že ty věci často nejsou tak, jak vypadají. A že když člověk nezná spis, tak úplně není dobré kritizovat to rozhodnutí těch, kdo ho znají,“ poznamenal ministr spravedlnosti při příchodu na dnešní jednání s kolegy ze zemí EU v Lucemburku. Dodal, že konkrétní spis nezná, a tak netuší, zda bylo norské rozhodování správné či nikoliv.

Sobotka přitom v úterý v oficiálním prohlášení uvedl, že pokud Michaláková vyčerpá všechny dostupné prostředky v rámci norského systému, doporučí jí česká vláda, aby podala stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva a Česká republika tuto stížnost jednoznačně podpoří.

Norské úřady ve vleklé kauze rozhodly 6. října poslat mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce, ke staršímu ztrácí matka rodičovská práva. V Česku takový postup vzbudil ostré odmítavé reakce, ministerstvo zahraničí předalo diplomatickou nótu, někteří čeští europoslanci žádali vyhoštění norské velvyslankyně v ČR. Prezident Zeman jí zrušil pozvání na oslavy českého státního svátku 28. října.

Evropský soud pro lidská práva není institucí EU. Je orgánem, který má zajišťovat plnění závazků vyplývajících z úmluvy Rady Evropy o ochraně lidských práv a základních svobod. Obrátit se na něj může každý občan členské země Rady Evropy, který si myslí, že jeho vlastní nebo jiná členská země porušuje jeho lidská práva.

Čtěte také: Vyhostit velvyslankyni? ‚Vše by to zhoršilo,‘ oponuje Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články