Euromiliardy rozpoutaly tvrdý boj mezi Babišovými lidmi

ŠLECHTOVÁ VS. WAGENKNECHT

Euromiliardy rozpoutaly tvrdý boj mezi Babišovými lidmiAKTUALIZOVÁNO
Ministryně Karla Šlechtová Foto: Reprofoto ČT
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Auditoři na ministerstvu financí jsou škodná, která zatím připravila Českou republiku o možnost sáhnout si na 650 miliard korun z Bruselu. S takovým poselstvím dnes vystoupila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Závěry auditu na monitorovací systém dotací Evropské unie odmítla jako neprofesionální a řekla, že si na práci lidí z týmu prvního náměstka na financích Lukáše Wagenknechta už stěžovala šéfovi resortu Andreji Babišovi (ANO).

„Udělám maximum pro to, abych 650 miliard zachránila,“ řekla Šlechtová na emotivním brífinku, na kterém s odkazem na závažnost situace zakázala otázky. Ve svém vystoupení opakovaně jmenovala Babišova náměstka Wagenknechta, který má na financích audit na starosti. Právě Wagenknecht měl podle informací deníku ECHO24.cz výsledky ministerského šetření poslat do Bruselu dokonce i za zády svého ministra.

Čtěte také: Na financích skončili vedoucí auditu i personální šéf

Šlechtová si postěžovala, že systém má za sebou dvacítku dílčích auditů a znaleckých posudků. Půl roku je prý připravený na ostrý provoz a po celém Česku je na něj vyškolena tisícovka lidí. „Tito lidé jsou připraveni systém používat,“ zmínila ministryně s tím, že čtvrtina z nich může navíc rovnou školit své kolegy. V současnosti je spuštění monitorovacího systému kvůli závěrům auditu ale nemožné a spolu s tím nemůže Česká republika čerpat z evropských peněz ani korunu.

„Tvrzení, že systém stál miliardu nebo dvě, jsou nepravdivá,“ ohradila se Šlechtová proti informacím, které z auditu už stihly proniknout do médií. Podle ní byla celá zakázka vysoutěžena za necelých 600 milionů korun a ministerstvo dosud proplatilo 200 milionů.

Babiš „přehodil“ odpovědnost na Wagenknechta

Monitorovacím systémem se přitom už zabývá policie, která kvůli zakázce v březnu zasahovala přímo v kancelářích ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze. Tady je další bod kritiky ministryně – zatímco policie tehdy přišla v osm ráno, první „draft“ auditu poslali finance v devět. Přesto odmítla přímé propojení šetření ministerstva financí a vyšetřování policie.

Čtěte také: 600 miliard z Bruselu má odklad na neurčito

Šlechtová zároveň uvedla, že Wagenknechtův tým ignoroval všechny připomínky, které z jejího ministerstva ve vyhrazené desetidenní lhůtě odešly. A do unijní centrály poslal audit v prakticky nezměněné podobě. Ministryně dodala, že řešení celé situace je pro ní teď prioritou, kvůli které zrušila i plánovanou oficiální cestu do Číny. S harmonogramem dalších akcí chce příští týden seznámit vládu.

„Audit probíhal podle zadání Evropské komise, nezávisle od mé osoby a plně v působnosti Auditního orgánu,“ napsal vicepremiér.

Deník ECHO24.cz oslovil s žádostí o reakci také Babišova prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten ale pouze odkázal na tiskové oddělení ministerstva financí, které nakonec rozeslalo vyjádření přímo od ministra.

„V návaznosti na tiskové vyjádření ministryně pro místní rozvoj a na její dopis z dnešního dne, ve kterém mě žádá o nezávislé posouzení průběhu auditu, zákonnosti jeho provedení a především objektivní správnosti v něm uvedených zjištění, jsem požádal pana 1. náměstka o písemné ujištění o kvalitě a průběhu auditu a další dodatečné informace,“ uvedl Babiš a dodal: „Po jejich předložení ze strany pana 1. náměstka zvážím další postup v této věci, zároveň o tomto postupu budu informovat Evropskou komisi.“

Nejzajímavější je ale poslední věta Babišova vyjádření, ve kterém dal od celé záležitosti ruce pryč a přehodil ji plně na Wagenknechta. „Audit probíhal podle zadání Evropské komise, nezávisle od mé osoby a plně v působnosti Auditního orgánu,“ napsal vicepremiér.

Sobotka: Čekám od Babiše a Šlechtové rychlé řešení

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) informace o komplikacích kolem monitorovacího systému „velmi znepokojily“. „Očekávám, že ministr financí Babiš a ministryně pro místní rozvoj Šlechtová problém profesionálně a urychleně vyřeší a ve středu budou vládu informovat o takovém postupu svých úřadů, aby nebylo ohroženo již připravené zahájení čerpání z nových evropských operačních programů,“ zmínil.

Čtěte také: Policie vtrhla na ministerstvo kvůli předraženým IT zakázkám

Co policie hledala u Šlechtové na ministerstvu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články