Vědec z ČZU pojmenoval brouka z trusu po čínském prezidentovi

Prezident Si není nadšený

Vědec z ČZU pojmenoval brouka z trusu po čínském prezidentoviNOVÉ
Si Ťin-pching. Foto: FOTO: Shutterstock
Svět

Echo24

Čínský entomolog, který pracuje na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU), byl natolik nadšený, že objevil nový druh brouka z rodu Rhyzodiastes, že mu dal druhové jméno podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga: Xii (Siův). Chtěl mu tak poděkovat za to, že „pod jeho vedením je naše vlast neustále silnější a silnější“, napsal list The Times. Čínského státníka to ale údajně nepotěšilo.

Mezi klady čínského prezidenta nepatří dar humoru ani schopnost zasmát se sám sobě, poznamenal list. Zatímco americký prezident Barack Obama bez problémů přijal, že je po něm pojmenovaný pavouk, a zesnulý jihoafrický vůdce Nelson Mandela propůjčil své jméno nahožábrému mořskému živočichovi, čínští cenzoři dělají všechno pro to, aby zmínky o broukovi Rhyzodiastes xii vymýtili – a státní sdělovací prostředky musely články o pojmenování nového brouka vymazat.

Wang Čcheng-Pin (Cheng-Bin Wang) svůj objev popsal v taxonomickém časopise Zootaxa. Tři nové druhy objevil ve shnilém dřevě a kravském trusu na tropickém jihočínském ostrově Chaj-nan.

„Rhyzodiastes (Temoana) xii se pyšní blýskavým leskem a jeho genitální segment je přiměřeně dlouhý, na špičce úzce zakulacený,“ napsal Wang v popisu. A dodal, že tohoto brouka vnímá jako symbol úspěchů čínského vůdce.

„Rhyzodiastes (Temoana) je velmi vzácný – nemusíte narazit na jediného ani po deseti terénních sběrech – a živí se shnilým dřevem.“ To podle entomologa představuje metaforu k Si Ťin-pchingovi, vzácné osobnosti jaká se vyskytne jednou za století, který se rozhodl zakročit proti korupci – tedy proti tomu, co je v čínské společnosti ztrouchnivělé.

To, že se z jeho brouka stala politicky citlivá záležitost, vědce popudilo. Prezidentovi proto vzkázal prostřednictvím agentury AFP: „Haló! Milovaný prezidente Si! Tohle je vzácný brouk! Jméno tohoto druhu bude existovat navždy! Je to nesmírná čest!“

A online posměšky, že prezident dostal jméno podle hovnivála či páchnoucí ploštice, smetl Wang Čcheng-Pin ze stolu jako „nesmysly“ šířené „nekulturními lidmi“.

Čtěte také: VIDEO: Čínská firma neprosperuje. Zaměstnanci se za trest musí plazit

Čtěte také: Jak Čína stabilizuje knihkupce. Půl roku na samotce