Mormoni prolomili tabu: ukázali světu své spodní prádlo

Bílá je dobrá

Mormoni prolomili tabu: ukázali světu své spodní prádloUVNITŘ VIDEO
Mormonské spodní prádlo. Foto: Print Screen / video Sacred Temple Clothing
6
Svět
Echo24
Sdílet:

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů a jejích patnáct milionů členů je trnem v oku mnoha kritikům. Těm se nelíbí například její financování prostřednictvím desátků, přísná pravidla týkající se intimního života nebo to, že některé její odnože vyznávají mnohoženství. Mormoni, jak bývají členové Církve často označováni, nyní přistoupili ke kroku, který má vyznavačům ostatních vír i ateistům přiblížit alespoň jednu z jejich tradic: nošení spodního prádla.

Mormoni umístili na své internetové stránky čtyřminutové video, které poukazuje na známý fakt, že je na světě mnoho různých náboženství, píše agentura AP. Každé z těchto náboženství má své zvyklosti, tradice či pravidla, kterými vyjadřuje oddanost ke svému bohu. Buddhističtí mniši se odívají v typické oranžové roucho, katolické jeptišky zase v roucho řeholní a Židé nosí jarmulku. Proč by tedy mormonům nemohlo být tolerováno jejich bílé spodní prádlo?  

 

Video vyvrací ve společnosti hojně rozšířenou stereotypní představu, že mormoni nosí své spodní prádlo v domnění, že má nějakou speciální ochrannou moc. ,,Toto tvrzení je nejen nepravdivá, ale také urážlivé vůči členům naší církve. Ani na chrámových rouchách není nic magického nebo mystického,“ říká hlas na videu a dodává: ,,Členové naší církve požadují stejný respekt a ohleduplnost, které se dostává jiným církvím.“

Spodní prádlo, které má podobu trička a šortek či dlouhé košile, je ve videu snad vůbec poprvé ukázáno takto veřejně. Tradičně je totiž skrýváno a členové církve jsou vedeni k tomu, aby své vyprané prádlo nesušili na veřejných místech. Video objasňuje, že členové mormonské církve nosí své spodní prádlo jako připomínku svého závazku k bohu. Pomoci jim to má k dobrému a počestnému životu.

Mýty a fakta o mormonech

Se svým náboženským vyznáním měl problémy i Mitt Romney, který před dvěma lety kandidoval na post prezident USA. Romney, člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, čelil během své kampaně pokusu o zdiskreditování právě v souvislosti se spodním prádlem. Sloupkař New York Times Charles Blow totiž v reakci na Romneyho, který odsoudil vysoký počet nemanželských dětí, napsal: ,,Jsem svobodný rodič, který má úžasné děti! To měj na paměti, když nosíš svoje spodní prádlo.“

Nejnovější video je součástí snahy této církve se sídlem v Salt Lake City vysvětlit, rozšířit nebo objasnit některé z jejích citlivějších interních zvyklostí. 

O mormonech se ve Spojených státech amerických mluví aktuálně také v souvislosti s novým dokumentárním filmem Meet the Mormons, jenž vypráví o šesti obyčejných lidech a jejich šesti neobyčejných životních příbězích. Americká média zdůrazňují, že se film setkává s úspěchem a v kinech si vede nad očekávání dobře.  

Čtěte také: Dívčí válka u mormonů. Vyloučili ze svých řad mluvčí žen

Sdílet:

Hlavní zprávy