Dívčí válka u mormonů. Vyloučili ze svých řad mluvčí žen

Exkomunikace

Dívčí válka u mormonů. Vyloučili ze svých řad mluvčí žen
Kate Kelly Foto: http://ordainwomen.org/
1
Krátké zprávy
Michaela Cápová
Sdílet:

Chtěla rovnoprávnost pohlaví v rámci mormonské církve a hlavně to, aby i ženy mohly být kněžími. Místo toho byla Kate Kellyová z Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů exkomunikována. Biskup Mark Harrison ji o výsledku disciplinárního procesu, který proběhl ve státě Virginia a rozhodovali v něm pouze muži, zpravil v pondělí emailem. Důvodem byly názory Kellyové „podrývající učení církve“. 

Třiatřicetiletá Kate Kellyová je právnička zaměřující se na lidská práva a spoluzakladatelka Ordain Women, organizace, která bojuje za rovné postavení žen v mormonské církvi. Typické pro tuto církev totiž je, že nejvyšší pozice v její struktuře jsou vyhrazeny mužům a ženám se nedovoluje ani to, aby byly vysvěceny na kněze. Vysvěceni mohou být jen příslušníci mužského pohlaví starší dvanácti let.

Prominentní aktivistka Kellyová se rychle stala vůdčí osobností tohoto církevního feministického hnutí založeného v březnu roku 2013. Již v květnu letošního roku jí ale bylo uděleno varování. Kate měla okamžitě přerušit vazby s Ordain Women a zrušit webové stránky organizace. Žena to odmítla a mormonská církve tak dospěla k závěru, že ji ze svých řad vyloučí.

,Nedovedu předstírat, že nevidím genderové problémy.'

Kate Kellyová uvedla, že když četla email od biskupa, rozplakala se. ,,Všechna ta slova jsem ani nemohla přečíst. Tak jsem plakala a vzlykala. Můj zrak se soustředil jen na ‚Rozhodli jsme se tě exkomunikovat‘. Asi jsem bláznivý optimista, když jsem si myslela, že se nakonec rozhodnou správně,“ dodala Kate a uvedla, že svoji aktivitu neukončí. ,,Nemůžu. Církev, která mě exkomunikovala, mě učila žít čestně. Přitom po mně však chtějí, abych každou neděli chodila do kostela a předstírala, že nevidím problémy nerovnosti pohlaví,“ upozorňuje.

Kellyová dodala, že se bude i nadále považovat za stoupence této víry. ,,Mormonskou víru ze sebe nedokážu jen tak smýt.“ Uvedla také, že plánuje odvolání proti rozhodnutí poroty. Nepřikládá tomu ale moc nadějí, protože osoba, která bude posuzovat odvolání, je tou samou osobou, která zahájila její exkomunikační proces.

Debra Jenson, mluvčí Ordain Women, vyjadřuje ve svém tiskovém prohlášení na webových stránkách organizace „lítost nad rozhodnutím disciplinárního procesu“ a zdůrazňuje, že Ordain Women bude ve své činnosti pokračovat.

,Na své názory právo máte, na jejich propagaci ale ne.'

Mormonská církev se k případu oficiálně nevyjádřila. Média mají k dispozici jen email od biskupa Harrisona. V něm například stojí, že se Kate po uplynutí jednoho roku bude moci k církvi vrátit. Tomu ale bude předcházet splnění určitých podmínek. Žena se bude muset zříct svých názorů, po určitou dobu prokázat ukončení své činnost a učení „podkopávající církev, její vůdce a doktríny kněží,“ nebo také projevit „opravdovou lítost“.

Email také zdůvodňuje, že Kate nebyla exkomunikována proto, že měla otázky na učení církve nebo dokonce proto, že věří, že ženy by měly být kněžími. ,,Problém byl, že jste vytrvale pokračovala v agresivním úsilí přesvědčit ostatní členy naší církve ke svým názorům a že vámi zvolený postup ohrožoval víru druhých. Na své názory samozřejmě máte právo, ale nemáte právo na jejich propagaci a získání dalších členů naší církve pro svou věc.“

Dosud nevídaný důvod k exkomunikaci

Exkomunikace je nejzávažnějším potrestáním, ke kterému se může církevní soud uchýlit. ,,Většinou se týká jen případů, kdy mormonští členové porušují náboženské morální zásady milostným poměrem, trestnou činností nebo sexuálním zneužíváním,“ řekl Patrick Mason, profesor z kalifornské univerzity.

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů byla založena prorokem Josephem Smithem v roce 1830 v USA. Název církve se několikrát změnil. Dnes je pro příslušníky církve běžně užíváno označení mormoni, třebaže oni sami to považují za neuctivé a preferují pojmenování 'svatí' nebo 'svatí posledních dnů'. Mormoni odvozují své učení především ze čtyř knih. Patří mezi ně Bible, Kniha Mormonova, Nauka a smlouvy a Drahocenná perla. Církev je financována prostřednictvím tzv. desátků, kdy na její provoz musí každý člen odevzdat 10 % ze svého příjmu. Nejdůležitější je pro ně rodina. V České republice čítají asi tisícovku věřících. Řídí se přísnými pravidly ohledně intimního života a životního stylu, s důrazem na rodinu a manželství. Nesmí kouřit a pít alkohol. V USA některé odnože církve vyznávají mnohoženství.

Přesný počet vyloučených z Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů není znám. Odhaduje se ale, že jich je každý rok mezi deseti až dvaceti tisíci. ,,Celosvětový počet členů církve přitom činí 15 milionů věřících,“ říká Matt Martinich, člen mormonské církve.

Jiný expert na náboženskou problematiku pro ABC News uvedl, že toto rozhodnutí mormonské církve v době, kdy čelí tlaku, aby uznala práva homosexuálů a dovolila ženám být kněžími, představuje poměrně jasný vzkaz. Tato nekompromisní zpráva podle něj naznačuje členům církve, kde jsou jejich hranice a jak daleko mohou zajít ve veřejném zpochybňování své církve.  

Sdílet:

Hlavní zprávy