1 Ofenzíva nigerijské armády

Nigerijský prezident: ‚Padla jedna z posledních bašt Boko Haram‘

, NOVÉ

Témata: , , ,

Nigerijská armáda dobyla jednu z posledních bašt radikální islamistické organizace Boko Haram na severovýchodě země – les Sambisa. Oznámil to v sobotu nigerijský prezident Muhammadu Buhari.

Podle agentury Reuters se ale tuto informaci zatím nepodařilo ověřit z dalších zdrojů. Agentura AP uvedla, že prezidentovo prohlášení ještě zdaleka neznamená brzký konec bojů.

„Náčelník generálního štábu mi oznámil, že tábor (Boko Haram v Sambise) padl kolem 13:35 v pátek 23. prosince a že teroristé jsou na útěku a už se nemají kam schovat,“ uvedl v sobotu prezident Buhari. Dodal, že jde o dlouho očekávané a nejskvělejší zprávy „o konečném rozdrcení teroristů z Boko Haram v jejich poslední enklávě“.

Les Sambisa leží na severovýchodě Nigérie, kde se radikálové z Boko Haram od roku 2009 snaží vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría. Boje si dosud vyžádaly na 20.000 obětí a asi 2,6 milionu lidí muselo kvůli nim opustit své domovy. Fundamentalisté z Boko Haram, která loni slíbila věrnost Islámskému státu (IS), terorizují i příhraniční oblasti států sousedících s Nigérií – Kamerunu, Nigeru a Čadu.

V lese Sambisa, který má rozlohu asi 1300 kilometrů čtverečních, zahájila nigerijská armáda ofenzivu proti Boko Haram na jaře 2015. Postupovala ale velmi pomalu, neboť oblast byla značně podminovaná a bojovníci Boko Haram měli výhodu znalosti terénu.

V dubnu 2015 se podařilo vládním jednotkám v lese Sambisa osvobodit asi 300 dívek a žen, které radikálové z Boko Haram unesli. Nešlo však o známý případ více než 200 školaček, které radikálové unesli v dubnu 2014 ze školy v křesťanské enklávě Chibok na převážně muslimském severu země. Většina z nich stále zůstává v zajetí.

V říjnu islamisté propustili 21 z nich výměnou za propuštění několika svých vůdců, jednání zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže spolu se Švýcarskem.

Čtěte také: Sedmileté dívky využili teroristé v Nigérii jako lidské bomby

,