Největší z Čechů. Muž bez vlastností a chladnokrevný byrokrat

Největší z Čechů. Muž bez vlastností a chladnokrevný byrokratTÝDENÍK ECHO
Domov

Profil Bohuslava Sobotky

Petr Holub

Tak úspěšného premiéra Česká republika dlouho neměla. Vládne už druhým rokem bez karambolů, jeho popularita se drží nad padesáti procenty, udržuje klid a prosperitu i v pohnuté době uprchlíků a teroristických útoků. Muž bez vlastností Bohuslav Sobotka dokázal něco, co by mu mohli závidět všichni polistopadoví velikáni včetně Václava Klause a Miloše Zemana.

Nebýt Sobotkova nedávného rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, veřejnost by nic nevěděla o jeho otci. Český premiér čínskému prezidentovi prozradil, že otec pracoval v Číně jako stavební technik, a vždy když přijel domů, vypravoval dětem o té velké zemi.

Historku prozradil český velvyslanec v Pekingu Libor Sečka Hospodářským novinám, a zajímavé na ní není jenom svědectví, jak dobře se tuzemský premiér orientuje v prostředí komunistických aparátníků. O tak srdečných rozhovorech s evropskými státníky svědectví neexistují. Významnější je jiný rozměr příběhu. Dosvědčuje, že se o samotného Sobotku nikdo nezajímá, za pozornost nestojí seriózním médiím ani bulváru. O jeho soukromí mají větší zájem než Češi dokonce Číňané.

Přesto nezajímavý politik, kterému ještě nebylo pětačtyřicet a jenž si dosud zachoval vizáž vzorného žáka gymnázia v Bučovicích, patří do skupiny lidí, kteří nejvíce ovlivnili poměry po listopadu ’89. Která vláda je nejstabilnější od Zemanova kabinetu v dobách opoziční smlouvy? Samozřejmě Sobotkova. Kdy ekonomika rostla rychleji než za Sobotkovy vlády? Přece v dobách, kdy byl Sobotka ministrem financí. Který z politiků si během posledních deseti let udržel důvěru nejméně třetiny obyvatelstva a který premiér měl popularitu vždy nad 45 procenty? Odpovídat není třeba. Všechno nemůže být náhoda ani šikovný kariérismus. Kouzlo Bohuslava Sobotky existuje, jenom ještě nebylo pojmenováno.

Ministři i jejich zastupující náměstci si často stěžují na to, jak jsou zasedání vlády svázána byrokracií. Čas na projednání vládních materiálů určuje Sobotkův aparát a stanovená lhůta se vždy vyčerpá, třeba jen čtením nesrozumitelných materiálů. Jen výjimečně se přetáhne, když je na pořadu zvlášť komplikovaný případ. Sobotka je chladnokrevný byrokrat, který konečně dokázal zavést kázeň mezi ministry, a to ještě za situace, kdy se nejdůležitějším z nich stal impulzivní slovenský miliardář.

Celý text o premiéru Sobotkovi z aktuálního vydání Týdeníku Echo čtěte zde.

Související články