1 Britský deník o "temném" projevu

Zaorálek o hněvu muslimů: Západ se v koloniích choval jako nacisté

, NOVÉ

Témata: , ,

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu přednesl na summitu Future of Europe podle vlastních slov „obtížný a brutální“ projev, v němž upozornil na souvislost mezi zločiny kolonialismu a současnou radikalizací muslimů. Varuje v něm, že Západ má dvacet let na smíření s muslimským světem. O „temném“ ministrově projevu dnes obsáhle informuje The Guardian. Britský deník upozorňuje, že ministrova slova nejspíš rozzlobí ty, kteří věří, že zmínka o minulosti Západu může sloužit jako částečné ospravedlnění extrémistického násilí.

V projevu Zaorálek řekl, že Západ čelí vnitřní revoltě, plynoucí z nerovnosti způsobené globalizací a vnějšímu hněvu nově vzdělaných mas, stále více rozhořčených ze svého osudu a koloniální minulosti, píše The Guardian.

„Dlouho potlačované politické vzpomínky živí náhlé a explozivní probuzení energizované islámskými extrémisty na Blízkém východě,“ řekl podle britského deníku Zaorálek s tím, že by se tento fenomén mohl rozšířit i do Afriky a Asie. „Měli bychom se zaměřit na nezápadní svět a nově probuzené masy,“ cituje deník českého ministra.

Zaorálek připomněl miliony mrtvých v koloniích západních zemí a na ruském Kavkaze. Násilí v koloniích Západu a Ruska srovnával s nacistickými zločiny a upozorňoval na to, jak rychle na ně zapomínáme. Je přitom důležité mít tato čísla na paměti, řekl Zaorálek podle The Guardianu, „pokud chce Západ hovořit o radikalizaci a o tom, jak je možné, že čelíme takovému množství nenávisti a násilí.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

The Guardian uvádí, že podle Zaorálka jedinou šanci představuje vytrvalé úsilí o spolupráci s muslimskými zeměmi. Ministr varoval, že příštích dvacet let představuje poslední šanci pro „tradičnější uspořádání, na něž jsme si zvykli.“

Lubomír Zaorálek již v minulosti uvedl, že muslimské komunity jsou a budou součástí Evropy, a je potřeba dojít k propojení náboženských norem a individuální svobody. Je odpůrcem kvót na přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU a považuje je za nefunkční. Deník The Guardian Zaorálka označuje za možného budoucího kandidáta na premiéra.

Čtěte také: Brusel chce trestat Česko za odmítání migrantů

Z nového čísla Čím dražší, tím pomalejší. Investice do železnic: největší korupční riziko v historii

Echo týdne: Fénix, Sýrie, Kokoschka ● Téma: Generace pesimismu a úzkosti ● Komentář: Johnson prohrál bitvu, ale ne válku ● Rozhovor: Zločin už se stal, je třeba jít dál ● V bublině: Každý sobě Soukupem

Jak si Čína kupuje americké univerzity V USA je v současnosti 350 000 čínských studentů
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.