Zaorálek o hněvu muslimů: Západ se v koloniích choval jako nacisté

Zaorálek o hněvu muslimů: Západ se v koloniích choval jako nacistéNOVÉ
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek Foto:

Autor: Jan Zátorský

Svět

Britský deník o "temném" projevu

jp Echo24

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu přednesl na summitu Future of Europe podle vlastních slov „obtížný a brutální“ projev, v němž upozornil na souvislost mezi zločiny kolonialismu a současnou radikalizací muslimů. Varuje v něm, že Západ má dvacet let na smíření s muslimským světem. O „temném“ ministrově projevu dnes obsáhle informuje The Guardian. Britský deník upozorňuje, že ministrova slova nejspíš rozzlobí ty, kteří věří, že zmínka o minulosti Západu může sloužit jako částečné ospravedlnění extrémistického násilí.

V projevu Zaorálek řekl, že Západ čelí vnitřní revoltě, plynoucí z nerovnosti způsobené globalizací a vnějšímu hněvu nově vzdělaných mas, stále více rozhořčených ze svého osudu a koloniální minulosti, píše The Guardian.

„Dlouho potlačované politické vzpomínky živí náhlé a explozivní probuzení energizované islámskými extrémisty na Blízkém východě,“ řekl podle britského deníku Zaorálek s tím, že by se tento fenomén mohl rozšířit i do Afriky a Asie. „Měli bychom se zaměřit na nezápadní svět a nově probuzené masy,“ cituje deník českého ministra.

Zaorálek připomněl miliony mrtvých v koloniích západních zemí a na ruském Kavkaze. Násilí v koloniích Západu a Ruska srovnával s nacistickými zločiny a upozorňoval na to, jak rychle na ně zapomínáme. Je přitom důležité mít tato čísla na paměti, řekl Zaorálek podle The Guardianu, „pokud chce Západ hovořit o radikalizaci a o tom, jak je možné, že čelíme takovému množství nenávisti a násilí.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

The Guardian uvádí, že podle Zaorálka jedinou šanci představuje vytrvalé úsilí o spolupráci s muslimskými zeměmi. Ministr varoval, že příštích dvacet let představuje poslední šanci pro „tradičnější uspořádání, na něž jsme si zvykli.“

Lubomír Zaorálek již v minulosti uvedl, že muslimské komunity jsou a budou součástí Evropy, a je potřeba dojít k propojení náboženských norem a individuální svobody. Je odpůrcem kvót na přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU a považuje je za nefunkční. Deník The Guardian Zaorálka označuje za možného budoucího kandidáta na premiéra.

Čtěte také: Brusel chce trestat Česko za odmítání migrantů

Související články