Voda jako zbraň. Islámský stát zastavil řeku Eufrat
Islamisti uzavřeli přehradu v Iráku
Ozbrojení radikálové z organizace Islámský stát (IS) uzavřeli stavidla velké přehrady na řece Eufrat na západě Iráku. Chtějí snížit průtok řeky, která dosud sloužila jako obranná linie vládních jednotek, aby mohli snáze proniknout do jižních provincií země. Zároveň chtějí území, jež dosud kontroluje bagdádská vláda, odříznout od dodávek pitné vody. S odvoláním na místní úřady o tom tento týden informovala světová média.
I když uzavření stavidel přehrady může způsobit obrovskou humanitární katastrofu, islamisté k tomuto radikálnímu kroku pravděpodobně přistoupili především kvůli vojenským akcím. Široká řeka jim totiž bránila v tom, aby mohli rozvinout velkou ofenzivu směrem na jih. Zároveň omezovala jejich bojové možnosti ve městě Ramádí a v blízkém okolí. Teď mají cestu volnou.
To znamená velké komplikace pro irácké vládní jednotky. Ty se teď musí rozptýlit, aby pokryly mnohem širší úsek, na kterém by mohli radikálové zaútočit. „Doteď (iráčtí vojáci) museli hlídat jen několik mostů a určité oblasti. Ale teď lze řeku překročit kdekoli,“ ocitovala agentura Reuters slova mluvčího guvernéra provincie Anbár.
Kromě vojenských problémů však uzavření přehrady může způsobit i problémy humanitární. V oblasti je kromě pití voda důležitá i jako prostředek k zavlažování polí. „Vláda musí okamžitě jednat, jinak to bude mít nedozírné následky a nevyhnutelně dojde k environmentální katastrofě,“ vyjádřil své obavy místní úředník Falíh al-Essáwí.
Na schůzi vedení Anbárské provincie podle médií padl návrh, aby vláda část přehrady strhla a uvolnila tak zadržovanou vodu. Od tohoto nápadu ovšem vedení opustilo, protože lidé, kteří bydlí v okolí přehrady, oznámili, že islamisté přehradu neuzavřeli úplně – dvě stavidla prý nechali otevřená. Zřejmě tak činí ve snaze vyhnout se zatopení vlastních území.
Vláda kvůli částečnému (byť podstatnému) uzavření přehrady začala odpouštět vodu z nedalekého jezera. Voda teď proudí zpátky do řeky, čímž – alespoň dočasně – zabraňuje humanitární katastrofě na územích, jež leží dále po proudu Eufratu. Iráčtí činitelé však přiznávají, že toto opatření nemůže trvat více než několik dní.
Není to přitom poprvé, kdy se radikálové z IS rozhodli použít vodu jako zbraň. Například loni v létě, když obsadili přehradu poblíž severoiráckého Mosulu, vyhrožovali naopak jejím zničením, které by znamenalo velké záplavy. V jejich záměru jim tehdy zabránili kurdští milicionáři podporovaní leteckými údery Spojených států.