Zpěvačka má ‚nestoudný výběr oděvu, ohrožuje mentalitu Uzbekistánu‘

Dohled nad vzhledem úmělců

Zpěvačka má ‚nestoudný výběr oděvu, ohrožuje mentalitu Uzbekistánu‘NOVÉ
Svět

mc Echo24

Uzbecké úřady odsoudily populární zpěvačku za její „nestoudný výběr oblečení“ a varovaly jí, aby se vyvarovala urážení národní mentality a hodnot. Tímto oznámením úřady naznačují, že by „přestupky“ zpěvačky Azizy Niyozmetovové mohly negativně ovlivnit její kariéru, píše zpravodajský server Russia Today.

Uzbeknavo, státní uzbecký úřad, který dohlíží na tamní hudební průmysl, uvedl, že vzhled zpěvačky Azizy Niyozmetovové může mít vliv na to, zda jí bude prodloužená její licence ke zpívání a vystupování. V oficiálním dopise adresovaném Niyozmetovové stojí, že úřady posoudí, zda zpěvačka „dodržela etnické normy, neurazila city diváků a současně respektovala národní mentalitu, hodnoty a kulturu“. Pod dopisem byl podepsán Farhod Juraev, šéf Uzbeknava.

Sama zpěvačka k tomu pro Russia Today řekla, že jí úřad předvolal po nedávno zveřejněném selfie před zrcadlem, na němž je oblečená do ramínkových šatů. Právě za tento „nestoudný výběr oděvu“ byla napomenuta. „To selfie jsem si přitom vyfotila doma. Ty květiny na fotce mi dal můj manžel. Rozhodně jsem nebyla na pódiu. Navíc tam kromě mých ramen není vidět vůbec nic,“ zlobila se Niyozmetovová.

Někteří ale spekulují o tom, že se Uzbeknavo zaměřil na Niyozmetovovou poté, co v nedávném rozhovoru pro Russia Today obhajovala jinou uzbeckou zpěvačku za to, že nemluví plynně uzbecky. „Uzbekistán je domovem mnoha etnických skupin, ne všichni musí mluvit uzbecky,“ prohlásila zpěvačka.

Na dotazy Russia Today uzbecký úřad Uzbeknavo nereagoval. Úřad přitom nespecifikuje žádný nařízený dress code, kterým by se měli zpěváci a umělci v Uzbekistánu řídit. Případy, kdy úřad varoval umělce, protože porušuje uzbeckou mentalitu a národní hodnoty nebo kdy některému neprodloužil či zrušil licenci, přitom nejsou výjimkou.

Čtěte také: Uzbekistán zakázal mladým chodit v pátek do mešit