Zabavit majetek i příbuzným pachatelů? Zákon chystá Pelikán

Sporná novela trestního řádu

Zabavit majetek i příbuzným pachatelů? Zákon chystá PelikánNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu trestního zákoníku, která umožní zabavit majetek i příbuzným pachatelů trestných činů. Ve svém pondělním vydání to píše časopis Týden. Stát by podle novely mohl zabavovat nakradené peníze a další majetek partnerům odsouzených lidí, jejich dětem, sourozencům, rodičům a dalším blízkým.

Mělo by to být možné ale jen v případech, kdy na ně pachatel převedl majetek, a to za nápadně výhodných podmínek. Podle některých advokátů však hrozí, že o majetek přijdou i nevinní lidé. Kritici novely varují, že bude možné zabavit i ty věci a peníze, které odsouzený převede na svého blízkého pět let před tím, než vůbec trestný čin spáchá. V tu dobu ale vůbec nemusí jít o jmění získané krádežemi a úplatky, připomíná Týden. A pokud ano, tak dotyčný ani nemusí vědět, že jde o věci z trestného činu.

Nelze na toho, kdo majetek nabyl v dobré víře, přenášet riziko konfiskace,“ řekl Týdnu advokát Tomáš Gřivna, který působí v předsednictvu Unie obhájců ČR a je i členem Legislativní rady vlády. Podle něho nebude schvalování novely ve sněmovně jednoduché. „Určitě to nebude návrh, který projde hladce,“ dodal.

Ministerstvo podle Týdne svůj návrh hájí s tím, že lidé budou mít právo objasnit původ věci a doložit, že ji získali legálně. Podle ministerstva je možnost zneužití nového opatření malá. Lidé se také budou moci proti zabrání odvolat nebo požádat ministra spravedlnosti, aby podal stížnost pro porušení zákona.

Novela přináší i další změnu, která se týká přímo odsouzených. Zatímco v současnosti je možné jim zabavit pouze věci související s trestnou činností, za níž jsou odsouzeni, od příštího roku by to měl být i majetek, který může souviset s jinými jejich trestnými činy. A to i s těmi zatím neprokázanými, upozorňuje Týden.

I tato část novely je ovšem už nyní tvrdě kritizována. „Přijde mi strašlivé, že se má odsuzovat někdo k trestu propadnutí majetku na základě domněnek,“ uvedl pro časopis advokát Václav Vlk.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články