1 Sporná novela trestního řádu

Zabavit majetek i příbuzným pachatelů? Zákon chystá Pelikán

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu trestního zákoníku, která umožní zabavit majetek i příbuzným pachatelů trestných činů. Ve svém pondělním vydání to píše časopis Týden. Stát by podle novely mohl zabavovat nakradené peníze a další majetek partnerům odsouzených lidí, jejich dětem, sourozencům, rodičům a dalším blízkým.

Mělo by to být možné ale jen v případech, kdy na ně pachatel převedl majetek, a to za nápadně výhodných podmínek. Podle některých advokátů však hrozí, že o majetek přijdou i nevinní lidé. Kritici novely varují, že bude možné zabavit i ty věci a peníze, které odsouzený převede na svého blízkého pět let před tím, než vůbec trestný čin spáchá. V tu dobu ale vůbec nemusí jít o jmění získané krádežemi a úplatky, připomíná Týden. A pokud ano, tak dotyčný ani nemusí vědět, že jde o věci z trestného činu.

Nelze na toho, kdo majetek nabyl v dobré víře, přenášet riziko konfiskace,“ řekl Týdnu advokát Tomáš Gřivna, který působí v předsednictvu Unie obhájců ČR a je i členem Legislativní rady vlády. Podle něho nebude schvalování novely ve sněmovně jednoduché. „Určitě to nebude návrh, který projde hladce,“ dodal.

Ministerstvo podle Týdne svůj návrh hájí s tím, že lidé budou mít právo objasnit původ věci a doložit, že ji získali legálně. Podle ministerstva je možnost zneužití nového opatření malá. Lidé se také budou moci proti zabrání odvolat nebo požádat ministra spravedlnosti, aby podal stížnost pro porušení zákona.

Novela přináší i další změnu, která se týká přímo odsouzených. Zatímco v současnosti je možné jim zabavit pouze věci související s trestnou činností, za níž jsou odsouzeni, od příštího roku by to měl být i majetek, který může souviset s jinými jejich trestnými činy. A to i s těmi zatím neprokázanými, upozorňuje Týden.

I tato část novely je ovšem už nyní tvrdě kritizována. „Přijde mi strašlivé, že se má odsuzovat někdo k trestu propadnutí majetku na základě domněnek,“ uvedl pro časopis advokát Václav Vlk.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.