1

Chvála šedé ekonomiky

Témata:

Konec roku je pro nás myslivce poslední příležitostí pro lov srn, a tak ho každoročně trávím v malebném kraji na pomezí středních a jižních Čech.

Pobyt na venkově je smutným připomenutím strašlivé destrukce naší vesnice komunisty. Zatímco města se změnila k nepoznání, tady jako by se zastavil čas. Tohle jsou „ty druhé“ Čechy. Tady se vydělává dvanáct tisíc. Tady jsou omlácené domky. Tady ani nechci vědět, jak dopadají volby… Tady je i v hospodě většinou prázdno, zato na lavičce před konzumem v zimě v létě plno. Pivo ze sámošky je o polovinu levnější. Tady je na celém okrese tak pět rodin, které si mají co říct. Vesměs staré selské rody. Zvelebují svá hospodářství. Jsou podnikaví. Nejsou rozvedení, mají v životě i jinou náplň než lahváč před konzumem, a někteří dokonce chodí i do kostela.

Je to, jako kdyby vedle sebe žily dva světy. Ten druhý svět pak u toho prvního pracuje. I to je poučné. Ti spolehliví pracují legálně, na DPČ. Jiní pracují tak, že dostanou každý den peníze na ruku. A jeden to dostává v naturáliích. Hrůza, Andrej Babiš by se zděsil. Jenže moment… Ti chlapíci se od sebe většinou liší jen v tom, zda se „vykropí“ večer u televize s basou lahváčů, anebo zda se „kvartálně“ jednou za čas nezřízeně zlískají v hospodě. Většina má nějaký problém – neplacené alimenty, exekuce… Jednak by je nikdo nezaměstnal a jednak se ani zaměstnat nedají. Co vydělají, to by jim sebral exekutor. Jsou jen dvě možnosti – buď skončit na krku státu, nebo dělat tady načerno. Nemůžu si pomoct, ale varianta b) mi připadá nepoměrně lepší.

Ne, velkostatkář je nepřeplácí. A nedělá to z křesťanské lásky. Ale dosahuje výsledků efektivnějších než většina neziskovek. Ti chlapi makají, a dokonce je i ubytuje. Kdo kdy pracoval s bezdomovci, tak ví, že pokud se jednomu podaří sehnat ubytování i práci, je to úspěch. Snaha o vybudování vše kontrolujícího státu, kde nikdo nepodvádí, snaha o omezování hotovostního styku, snaha o kontrolu každé transakce… to vše vede jen k tomu, že tyhle neformální způsoby fungování vymizí. A s nimi i šance pro lidi, kteří prostě nemají na to se v dokonalé společnosti zítřka uplatnit. Moudrý stát ví, že nic nebude dokonalé, že lidská společnost je docela komplikovaný mechanismus a že občas je lepší nad lecčím přimhouřit oči. Snaha o dokonalost totiž zavání totalitou…

Všechny Newslettery ve formátu PDF najdete zde na webu Pravého břehu.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.