1

V Panama Papers vystupuje i jaderná firma z KLDR

, NOVÉ

Témata: ,

Přední severokorejská firma využívaná k financování jaderného zbrojního programu KLDR byla mezi klienty panamské právní společnosti Mossack Fonseca, která pomáhala při převodech peněz do daňových rájů. Informoval o tom server BBC News.

Společnost Mossack Fonseca poskytovala služby firmě DCB Finance, která měla sídlo v severokorejské metropoli Pchjongjangu, ale registrována byla v roce 2006 v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. V tomtéž roce Severní Korea uskutečnila svůj první nukleární test, což vyvolalo první z řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN uvalujících sankce na Pchjongjang.

Z dokumentů uniklých z firmy Mossack Fonseca vyplývá, že panamská firma si nevšimla spojení společnosti DCB Finance se Severní Koreou, navzdory adrese sídla firmy v Pchjongjangu, napsal server BBC News. Teprve když úřady Britských Panenských ostrovů poslaly v roce 2010 firmě Mossack Fonseca dopis s žádostí o poskytnutí podrobností o společnosti DCB, Mossack Fonseca spolupráci ukončila.

Firmu DCB Finance zaregistrovali s pomocí společnosti Mossack Fonseca severokorejský činitel Kim Čol-sam a britský bankéř Nigel Cowie, který se v roce 1995 přestěhoval do KLDR a stál v čele první zahraniční banky země Daedong Credit Bank, z níž pak vznikla pobočka DCB Finance.

V roce 2013 zařadily Spojené státy na svůj sankční seznam jednotlivců a firem jak finanční ústav Daedong Credit Bank, tak DCB Finance i severokorejského představitele Kim Čol-sama. Jako důvod USA uvedly, že tyto subjekty poskytovaly finanční služby dvěma severokorejským podnikům, které hrály „klíčovou roli“ při vývoji jaderného programu a balistických raket.

Podle serveru BBC News firma Mosack Fonseca poskytovala služby i dalším kontroverzním klientům například z Íránu, Zimbabwe nebo Sýrie. Mohla tak napomáhat obchodování s diktátorskými režimy a obcházení evropských, amerických a mezinárodních sankcí. BBC píše o 33 jednotlivcích či firmách, s nimiž Mossack Fonseca spolupracovala a které byly na americkém sankčním seznamu.

Čtěte také:

V kauze Panama Papers figuruje i nový prezident FIFA Infantino

První obětí Panama Papers je islandský premiér. Funkci přenechal straníkovi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.