1 Zlatý slavík

Xenofobie v přímém přenosu? Texty Ortelu se líbí i Haně Zagorové

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Poslanec za ČSSD Jan Chvojka chce podat stížnost k Radě pro televizní a rozhlasové vysílání na televizi Nova. Důvodem je zajištění přenosu slavnostního udílení cen divácké ankety Český slavík Mattoni, kterým televize umožnila veřejné vystoupení kontroverzní skupiny Ortel. Kapela v čele s frontmanem Tomášem Ortelem, jejíž písně zbrojí proti muslimům, menšinám, imigrantům i homosexuálům, převzala v sobotu během galavečera hned dvě ocenění.

„Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ uvedl Chvojka na Facebooku důvod plánovaného podnětu Radě.

Podle Chvojky bylo v silách organizátorů skupinu, která „porušuje dobré mravy“, z diváckého hlasování vyloučit. „Dnes už jsem se dozvěděl, že jsem agent americké ambasády, cenzor, zmrd, komunista a spoustu dalších věcí. A já přitom jen myslím, že xenofobní kapela nemá dostávat prostor v českých médiích,“ reagoval poslanec dále v diskuzi pod příspěvkem s tím, že nechce skupinu zakázat. Nemělo by se jí podle něho ale umožnit vystupovat v televizi.

Rozporuplné reakce vyvolává účast skupiny Ortel v anketní soutěži popularity i mezi umělci. „Děkuji vám za hlasy, které třeba přispěly k tomu, že Slavíka neovládla krajní pravice,“ napsal na Facebooku zpěvák Tomáš Klus s tím, že soutěž si „sama podepsala Ortel tím, že jde na ruku sprostotě.“ Hudebník skončil letos v anketě druhý a Tomáše Ortela, frontmana skupiny Ortel, předběhl v kategorii zpěvák roku jen o několik málo stovek bodů.

Naopak zastánkyni skupina pro mnohé překvapivě našla ve zpěvačce Haně Zagorové. „Zrovna dnes jsme si četla texty skupiny Ortel a musím přiznat, že jsem na nich neshledala nic pohoršujícího. Ba naopak, musím s některými věcmi souhlasit. Jsou tam věci proti válce a píše se tam o Paříži, což je momentálně hodně aktuální téma,“ řekla bulvárnímu deníku Aha! Zagorová.

Proč Mattoni nevyloučila Ortela a Řezníka ano?

Diskuze o tom, zda by neměli organizátoři Českého slavíka skupinu Ortel označovanou za xenofobní ze soutěže vyřadit, probíhaly několik posledních týdnů. V pravidlech ankety totiž stojí, že pořadatel může vyřadit interpreta, který „podporuje myšlenky nebo hnutí směřující k potlačování lidských práv a svobod, podporuje rasovou nenávist či vybízí k násilí.“

K těmto argumentům přitom pořadatelé odkazovali před dvěma lety, když vyloučili z diváckého hlasování v kategorii Hvězda internetu rappera Řezníka. Důvodem se staly jeho brutální texty ve stylu horrorcore plné násilí a perverznosti. Hudebník, vlastním jménem Martin Pohl, však upozorňuje, že se jedná o recesi a je potřeba jeho počiny brát s nadsázkou.

Čtěte také: ‚Zrušte svoji píseň.‘ Raper Řezník zaútočil na firmu Mattoni

Oproti tomu skupina Ortel v čele s frontmanem Tomášem Ortelem, který v devadesátých letech stál u zrodu neonacistické kapely Conflict 88 a který je kvůli svým extremistickým aktivitám v hledáčku policie, o žádné recesi či nadsázce nemluví. Kapela ve svých textem vystupuje proti menšinám, muslimům, imigrantům nebo homosexuálům.

V písni Mešita, kterou na serveru Youtube zhlédly téměř tři miliony lidí, například Tomáš Ortel zpívá: „nebudu ti lhát, i ty se budeš bát, až v burce budou stát“ či „pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu, mají jen o to snahu, zastavme šílenství“. Ještě za jeho působení v kapele Conflict 88 do jeho repertoáru patřily třeba písně Ku Klux Klan nebo Sionismus, ve které se zpívalo o boji za rasu a národ: „Probuďte se válečníci bílý Evropy, srazte konečně na kolena ty židovský psy.“

Mattoni: Ortel je na hraně, nikoli za ní

Podle vyjádření generálního partnera soutěže Český slavík, karlovarské minerálky Mattoni, to ale za hranicí není. Firma si na to nechala zpracovat právní analýzu a vyjádření experta na extremismus, ze kterých vyplynulo, že umístění interpreta neporušuje pravidla ankety, ani zákony ČR. Srovnání skupiny Ortel s vyloučením Řezníka, vlastním jménem Martina Pohla, se výrobce minerálky brání.

„‘Ortel 2015‘ a ‚Martin Pohl 2013‘ jsou zcela odlišné případy. Martin Pohl porušoval pravidla soutěže Mattoni Hvězda internetu, protože systematicky a názorně zobrazuje ve svých videoklipech a textech extrémní násilí, například ubližování ženám,“ uvedl deníku ECHO24.cz mediální zástupce Karlovarských minerálních vod, pod které spadá i značka Mattoni, Pavel Novák.

Podle právního posudku externího odborníka bylo prý s ohledem na pravidla ankety a platnou legislativu povinností pořadatele Řezníka vyloučit. Mluvčí Novák současně odmítl, že se v tvorbě rappera objevoval jakýkoli náznak recese.

„Oproti tomu Ortel se podle odborníků pohybuje na rozmezí, ale nikdy ne za hranicí,“ pokračoval zástupce Mattoni s tím, že soutěž má odrážet aktuální popularitu hudebníků. „Všichni mají možnost v anketě hlasovat pro kohokoli, a to se týká nejen fanoušků Ortelu, ale i těch, kteří s nimi nesouhlasí – i oni měli možnost se vyjádřit a dát hlas jiným interpretům,“ dodal Novák.

Poznámku si k sobotnímu udílení cen neodpustil ani sám Řezník. S odkazem na propojení skupiny Ortel s extremistickou pravicí sdílel na Facebooku snímek ze svého vystoupení, na kterém je „mini Hitler“ se zvednutou pravicí. „Takhle nějak to prý vypadalo i během předávání Českého slavíka,“ komentoval to.

Momentka ze včerejšího koncertu. Takhle nějak to prej vypadalo i během předávání českýho slavíka.

Posted by Řezník ZNK Official on  29. listopad 2015

Tomáš Ortel bodoval v anketě Český slavík hned dvakrát – se skupinou se umístil na druhém místě za kapelou Kabát, v kategorii zpěvák roku pak získal bronzového slavíka. V soutěži popularity není Ortel ale žádným nováčkem, loni kapela obsadila čtvrtou příčku.

Čtěte také: Slavíkem oceněný Ortel stál u zrodu kapely vzývající Hitlera

Protimuslimský Ortel ‚zazářil‘ na Českém slavíkovi. Má dvě ceny

 


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.