1 Navzdory "štvavé kampani"

Protimuslimský Ortel ‚zazářil‘ na Českém slavíkovi. Má dvě ceny

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Vyřadit, nebo nevyřadit Ortel z Českého slavíka? Dilema posledních týdnů v sobotu večer skončilo malým překvapením. Kapela, označovaná za xenofobní, totiž nejen zůstala v úzkém kruhu nominovaných, ale nakonec obsadila druhé místo. A to navzdory „štvavé kampani“, jak podotkl při přebírání ceny její frontman Tomáš Ortel. Ten navíc za chvíli dostal cenu další – obsadil třetí místo v kategorii zpěvák.

Kapela Ortel ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Někteří hudební odborníci upozorňovali na to, že se do hlasování může promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. Již loni kapela poskočila ze 105. místa na čtvrté. V internetových diskusích má Ortel mnoho příznivců stejně jako odpůrců, kteří doporučovali jeho vyřazení z ankety.

Vítězem kategorie skupin se stal opět Kabát, na třetím místem za Ortelem skončil Kryštof. V kategorii zpěvák již po 40. zvítězil Karel Gott, navzdory nemoci si pro cenu přišel osobně.

Čtěte také: Xenofobní Ortel stoupá v Českém slavíku. Je ve finálové šestce

Ortel má kromě jiného v hledáčku česká policie, která každý koncert této kapely bedlivě sleduje. Mnohoznačné texty totiž často lákají příznivce krajní pravice a sám frontman Tomáš Ortel s různými extremistickými skupinami sám spolupracoval. To diskutující organizátorům náležitě vyčetli a Český slavík vydal následně varování před vulgaritou pod příspěvky.

V debatách o ponechání či vyřazení kapely Ortel z ankety se připomínal případ taktéž kontroverzního rappera vystupujícího pod přezdívkou „Řezník“, který byl kvůli příliš brutálním textům ze soutěže Český slavík předloni vyškrtnut. Sponzorovi Českého slavíka – firmě Mattoni – adresoval „Řezník“ nelichotivý klip kvůli nevyplacené odměně, za což mu nedávno od výrobce minerálek přišla žádost o omluvu.

Čtěte také: ‚Zrušte svoji píseň.‘ Raper Řezník zaútočil na firmu Mattoni

Shodou okolností právě v sobotu večer měl „Řezník“ premiérový koncert svého nového projektu Mortal Cabinet, kde spojil síly se zpěvákem skupiny Vanessa Samirem Hauserem a Františkem Štormem.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.