Další problém bojovníků za svobodu. Předseda Vodička má exekuce a dluhy

SKONČÍ V EXEKUCI TAKÉ SVAZ BOJOVNÍKŮ?

Další problém bojovníků za svobodu. Předseda Vodička má exekuce a dluhyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Předseda problematického Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička má za sebou neúspěšnou podnikatelskou minulost. Dvě jeho firmy skončily v konkurzu a Vodička dlužil přes 400 tisíc na zdravotním pojištění. Celkově jeho dluhy podle zjištění České televize převyšují 2 miliony korun. Vodička a vedení svazu je přitom kritizováno odcházejícími členy nejen kvůli nedemokratického chování, ale také kvůli špatnému hospodaření. To kritizoval například válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský nebo dnes již bývalá předsedkyně zrušené kladenské buňky svazu Gabriela Havlůjová. Činnost svazu je přitom z velké části dotovaná ze státních peněz.

Vodička, který za minulého režimu jako tajný agent spolupracoval s Veřejnou bezpečností, založil v minulosti dvě firmy – společnost STK Krásný dvůr už v roce 1998, později v roce 2007 společnost JADA s.r.o.. Obě nakonec skončily v konkurzu. Z dokumentů dostupných na webu Justice.cz vyplývá, že Vodička dlužil téměř 130 tisíc firmě DKV ČESMAD s.r.o.

Vodička měl ale také velký finanční závazek u Všeobecné zdravotní pojšťovny, které dlužil 406 798 korun. Kvůli němu byl na Vodičku vydán exekuční příkaz. Exekutorský úřad v Děčíně, který exekuci provádí, nechtěl aktuální stav komentovat. Z Centrální evidence exekucí ale vyplývá, že poslední nařízení exekuce proběhlo ještě v polovině srpna tohoto roku. 

Česká televize přišla se zjištěním, že Vodička dluží přes 2,1 milionů bez úroků a bez poplatků. Velkou část dluhu má vůči paní Soňě Kukurdíkové, která mu v roce 2003 půjčila 1,5 milionu korun na dovoz náhradních dílů na vozy UAZ, se kterými Vodička podnikal. Splatit dluh měl do konce března 2004, to se ale nestalo a Kukurdíková se tak obrátila na soud. Vodička z dluhu asi 320 tisíc splatil, poslední částka ale přišla v srpnu 2008. Vodičku ČT o natáčení reportáže informovala v pátek, Vodička se obratem s Kukurdíkovou spojil, dluh podle něj převezme jeho dcera. Ještě v sobotu přišlo Vodičkově věřitelce na účet 50 tisíc korun. 

Vodička se k dluhům na tiskové konferenci, která proběhla v týdnu, přiznal. „Vám se nikdy nestalo, že jste špatně podnikal? Prostě to nevyšlo,“ uvedl na tiskové konferenci Vodička s tím, že dluhy poctivě splácí. To se ale podle zjištění ČT neděje.

Podle týdeníku Euro se s dluhy v minulosti potýkal též místopředseda svazu Milan Andres, který nezvládal splácet více než dvoumilionový spotřební úvěr, a upadl proto do insolvence. Podle ČT nyní dluží něco přes půl milionu korun. Andres stejně jako přeseda Vodička má zajímavou komunistickou minulost, podle zjištění České televize totiž pracoval pro vojenskou kontrarozvědku spadající pod StB. 

Vodičkův „bílý kůň“

Vodičkova společnost JADA je zajímavá i tím, že jejím jednatelem a také společníkem byl od prosince 2015 až do konce června tohoto roku Martin Otáhal. Ten figuruje ve dva roky starém případu podvodného cestovního portálu Travelsun.cz, na jehož nabídky levných zájezdů naletěly stovky lidí a který loni skončil u soudu. Otáhal figuroval ve společnosti jako jednatel, tvrdil ale, že ji založil pro neznámého muže a že o její činnosti neměl žádné informace. Server E15 v roce 2015 napsal, že Otáhal je bílý kůň a že zakládáním firem se zřejmě živí, protože jeho jméno figuruje v rejstříku u desítek firem.

Současné vedení svazu bojovníků bylo přitom krtizováno kvůli netransparentímu hospodaření a podezřelým obchodním operacím. Kritizoval ho například válečný veterán Vranský, který kvůli tomu v březnu dokonce rezignoval na post místopředsedy. Vadilo mu, že Vodička plýtvá penězi, a jako příklad uváděl, že Vodička používal pro soukromé účely automobil Škoda Superb s řidičem.

Vodička byl také kritizovaný kvůli nevýhodnému prodeji domu v Legerově ulici v Praze 2. Vodička prodal dvě patra domu za 7,2 milionu korun, celý dům by měl být prodán za zhruba 18 milionů korun. Podle odborníka na reality je ale cena domu vyšší vzhledem k dopravní dostupnosti a blízkosti Václavského náměstí. Cena celého činžovního domu by se tak mohla pohybovat mezi 45 až 60 miliony korun, jak uvedl pro Českou televizi. S prodejem domu je propojen i nákup vozu Škoda Superb. Dvě patra domu totiž od svazu koupil majitel společnosti Auto Opat, který poté svazu za výhodnou nabídku 800 tisíc auto v plné výbavě prodal. 

Svaz je přitom do velké míry financován ze státních peněz. V loňském roce dostal svaz na dotacích ze státní kasy 9 284 164 korun. Největší podíl z částky tvořil příspěvek od ministerstva financí ve výši 8 milionů. Celkem 200 tisíc poskytlo svazu ministerstvo obrany. Významnou částku dal Jihomoravský kraj, který svazu přispěl 300 tisíci. Na činnost přispělo třeba ministerstvo kultury a další kraje nebo samotná města.

Ministr obrany Martin Stropnický v týdnu uvedl, že kvůli posledním událostem zvažuje ukončit financování svazu. Poté se přidal i ministr financí Andrej Babiš, z jehož resortu jde svazu nejvíce peněz. Ten pro Český rozhlas uvedl, že se musí podezření na plýtvání penězi prošetřit a další finanční podpora zvážit. 

Svaz totiž čelí kritice kvůli nedemokratickým praktikám a odchází z něj řada osobností. V polovině října provedl svaz čistku a vyloučil lidi, kteří jeho vedení kritizovali v médiích. Následovala vlna odchodů významných osobností, vystoupili například přeživší z Osvětimi Eva Lišková, historik Eduard Stehlík, vnučka lidické ženy Klára Kalibová, Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, nebo válečný veterán a bojovník od Tobrúku Vranský.

Čtěte také: Vodička si jezdí luxusním autem s řidičem. Svaz dostal od státu 9 milionů

‚Štve mě to.‘ Ministr Stropnický chce odříznout Vodičkův svaz od peněz

Bojovník za svobodu? Předseda Vodička byl konfident VB

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články