‚Štve mě to.‘ Ministr Stropnický chce odříznout Vodičkův svaz od peněz

Problémy v ČSBS

‚Štve mě to.‘ Ministr Stropnický chce odříznout Vodičkův svaz od penězNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připustil, že jeho ministerstvo přestane podporovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Kolem jeho činnosti a výroků jeho představitelů se v poslední době vede živá debata. Podle ministra některá vyjádření již byla za hranou. Stropnický to řekl ve středu při jednání výboru pro obranu.

„Štve mě to a hází to špatné světlo na další podobné organizace, které fungují bezproblémově. Ale to nejde, aby z něj odcházeli ti nejzaslouženější lidé, kterým je dnes přes devadesát,“ uvedl serveru Echo24.cz Stropnický. „I když to možná vytvoří nějaké napětí mezi ministerstvem a svazem, tak to musím udělat,“ dodal.

Ministr podle svých slov požádal své podřízené o důkladnou informaci, co se ve svazu děje. „Protože ty informace, které se dostávají na veřejnost jsou docela alarmující, když odtamtud odchází lidé s lidickou minulostí nebo když odtamtud odchází jeden z našich nejstarších a nejúctyhodnějších veteránů, tak to nemůžu a nechci přehlížet,“ řekl.

Čtěte také: Odchody ze svazu bojovníků. Vystupuje přeživší z Osvětimi i vnučka lidické ženy

Stropnický se zároveň podivil nad tím, že měl Svaz bojovníků za svobodu pro oslavu 28. října k dispozici velký sál v památníku na Vítkově. Při jejich oslavě měl projev bývalý prezident Václav Klaus. „Pan Vodička se dříve takhle ostře nevymezoval. A bylo to asi se zvykového práva,“ dodal serveru.

Ministerstvo v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s podporou spolku ve výši 200 tisíc korun. Stropnický připustil, že peníze svaz dostat nemusí. „Já to vůbec nevylučuji,“ řekl s tím, že se na celou záležitost podívá. „Nejednalo se o žádnou astronomickou částku, ale říkám si, proč bychom jim měli dávat cokoliv,“ uvedl Stropnický.

Totalitní tendence ve svazu

ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky. Patřili k nim válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová. Naposledy v úterý oznámily své vystoupení ze svazu další dvě členky – vnučka lidické ženy Klára Kalibová a přeživší z Osvětimi Eva Lišková.

Impulzem bylo poslední zasedání ústředního výboru svazu, kde vedení zrušilo dvě organizace a vyloučilo tři členy za to, že dehonestovali Vodičku v médiích. Způsob, kterým to provedli vystupující členové označovali za nedemokratický, totalitní a někteří jej přirovnali k procesům v 50. letech. Schůzi vedl místopředseda Milan Andres, o kterém Česká televize zjistila, že pracoval pro kontrarozvědku. Andres obvinění odmítl.

Čtěte také: Bojovníky za svobodu vede i třídně uvědomělý komunistický rozvědčík

Válečný veterán Vranský navíc už březnu rezignoval na funkci místopředsedy. Sdružení jako důvod uvedlo jeho věk, Vranskému bylo 95 let. Proti tomu se ale veterán ostře ohradil. Rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Vadilo mu především neprůhledné hospodaření svazu. Vranského ve funkci nahradil právě Andres, který autoritativně vedl schůzi.

Loni opustily lidickou organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela lidické organizace.

Předseda hnutí Jaroslav Vodička čelil kritice za svůj projev při terezínské tryzně, proti kterému se ohradily židovské obce. Kvůli jeho výrokům o uprchlících ho označily za xenofobní.

Vodičkovo jméno také figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak už dříve zjistil deník Echo24.cz. Předseda svazu navíc zatajil, že v polovině 80. let znovu vstoupil do KSČ. Na webu svazu, kde si lidé můžou přečíst oficiální životopis Vodičky, je sice uvedeno, že byl členem KSČM, ale pouze jednou. Prezentuje se zde jako podporovatel Dubčeka a pražského jara z osmašedesátého, který byl ze strany vyhozen kvůli stranickým prověrkám v roce 1970, jakožto oběť srpnové okupace.

Označení spolupracovník či tajný agent VB není znám tolik, jako spolupracovník StB. Kriminální služba VB nicméně používala k plnění svých úkolů prostředky a metody operativní a kriminalistické práce, tedy tajných spolupracovníků, k odhalování, rozpracování a dokumentaci trestné činnosti, k pátrání po osobách a věcech a k předcházení a zabraňování trestné činnosti.

Čtěte také: Bojovník za svobodu? Předseda Vodička byl konfident VB

Čistka ve svazu bojovníků. Nepřekousl jsem to, říká veterán od Tobrúku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články