Odchody ze svazu bojovníků. Vystupuje přeživší z Osvětimi i vnučka lidické ženy

KDO ZŮSTANE V ČESKÉM SVAZU BOJOVNÍKŮ ZA SVOBODU?

Odchody ze svazu bojovníků. Vystupuje přeživší z Osvětimi i vnučka lidické ženyNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Kvůli posledním událostem v Českém svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) opouští organizaci Eva Lišková, která přežila Osvětim, a vnučka lidické ženy Klára Kalibová. V polovině října totiž proběhla ve svazu čistka, při které byly zrušeny dvě místní organizace a vyloučeni tři členové, protože si dovolili kritizovat vedení svazu. Poté se navíc ukázalo, že místopředseda organizace, který schůzi řídil, pracoval pro kontrarozvědku.

Vystoupení z organizace serveru Echo24.cz Kalibová potvrdila. „Především mi vadily totalitní praktiky, omezenost a xenofobie vedení svazu pravidelně potvrzované většinou delegátů,“ uvedla Kalibová. Svaz se tak podle ní stal ztělesněním toho, proti čemu má působit. Kolem svazu se přitom v posledních měsících událo mnoho událostí, které donutily vystoupit řadu významných osobností – svaz opustil bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, na protest odešla Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, nebo dcera někdejšího předsedy svazu Jakuba Čermína Markéta Čermínová.

Před dvěma týdny na zasedání ústředního výboru zrušilo vedení svazu jičínskou a kladenskou buňku údajně z organizačních důvodů. Také vyloučilo předsedy těchto buněk a jednu další členku, protože měli v médiích dehonestovat předsedu svazu Jaroslava Vodičku a také prezidenta Miloše Zemana. Vyloučená předsedkyně dnes již zrušené kladenské buňky Gabriela Havlůjová přitom patřila ke kritikům současného vedení.

Čtěte také: Čistka ve svazu bojovníků. Konfident Vodička vyhazuje oponenty

Kalibová přirovnala jednání vedení svazu k procesům z padesátých let a označila jej za difamační kampaň proti Havlůjové. „To, že s paní Havlůjovou má problém vedení spolku, je jasné, dlouhodobě poukazuje nejen na ideové odloučení od původního svazu, ale též, a o to jde při jejím vyloučení především, na tunelování a rozkrádání organizace. To, že pro její vyloučení zvedne ruku drtivá většina delegátů a delegátek a neumožní jí se proti rozhodnutí bránit, je však projevem totality,“ napsala Kalibová v dopise svazu, který uveřejnila reportérka Radiožurnálu na Twitteru.

Podobné pocity z chování vedení svazu má i Lišková, jejíž vystoupení ze svazu potvrdil serveru Echo24.cz historik Vojtěch Kyncl, který je se šestaosmdesátiletou Liškovou ve spojení. „Paní Lišková jen uvažovala, jakým způsobem ze svazu vystoupit. Zda to vedení sdělit osobně nebo zda jim pošle jen legitimaci. Nakonec se rozhodla, že to v nejbližších dnech udělá osobně,“ uvedl Kyncl.

Přirovnání k minulému režimu je přitom trefné. Jak se ukazuje, vedení svazu ovládají lidé, kteří byli totalitnímu režimu naklonění. Problematický je sám předseda Vodička. Ten lhal o své komunistické minulosti a v oficiálním životopise nepřiznal, že byl dvakrát členem KSČ. Prezentuje se jako podporovatel Dubčeka, který byl ze strany vyhozen kvůli stranickým prověrkám v roce 1970. To, že do strany vstoupil znovu v polovině 80. let, už ale v životopise nepřiznává. Jeho jméno také figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak již dříve zjistil deník Echo24.cz.

Označení spolupracovník či tajný agent VB není známo tolik, jako spolupracovník StB. Kriminální služba VB nicméně používala k plnění svých úkolů prostředky a metody operativní a kriminalistické práce, tedy tajných spolupracovníků, k odhalování, rozpracování a dokumentaci trestné činnosti, k pátrání po osobách a věcech a k předcházení a zabraňování trestné činnosti.

Problematickou minulost má také nový místopředseda svazu Milan Andres, který autoritativně řídil zasedání výboru, na němž k čistce došlo. Ten byl totiž aktivním příslušníkem komunistické vojenské rozvědky, jak zjistila Česká televize.

Kalibová v dopise uvádí, že o vystoupení ze svazu uvažovala už v loňském roce kvůli volbě předsedkyně lidické organizace, kterou se stala Jana Bobošíková. „Připomínám, že v rozporu se stanovami došlo k její volbě tak, že nejdříve byl volen výbor jako celek, dle tehdejších stanov toto nebylo možné, čímž se do vedení dostala již předem dohodnutá skupina lidí, ti pak mezi sebou zvolili předsedkyni Bobošíkovou,“ uvádí v dopise Kalinová.

Čtěte také: Bojovníky za svobodu vede i třídně uvědomělý komunistický rozvědčík

Čistka ve svazu bojovníků. Nepřekousl jsem to, říká veterán od Tobrúku