Čistka ve svazu bojovníků. Konfident Vodička vyhazuje oponenty
NEDEMOKRATICKÉ POSTUPY VE SVAZU BOJOVNÍKŮ
V Českém svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) probíhá čistka. Jeho předseda Jaroslav Vodička, který byl konfidentem Veřejné bezpečnosti, v úterý nechal ze svazu vyloučit předsedkyni kladenské organizace Gabrielu Havlůjovou a další dva členy. Také nechal zrušit kladenskou a jičínskou buňku. Za Havlůjovou se na zasedání ústředního výboru postavil válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský a rozhodl se na protest organizaci opustit.
„Řekli mi, že dehonestuji svaz v médiích a že otevírám vnitrosvazové věci do médií a že je to mediální kampaň proti předsedovi Vodičkovi a prezidentu Zemanovi,“ uvedla serveru Echo24.cz Havlůjová, podle které se na jejím vyloučení dohodl výkonný výbor a na zasedání ústředního výboru pro něj byla nadpoloviční většina přítomných. Spolu s ní museli sál opustit další dva vyloučení.
Na její stranu se ale postavil válečný veterán Vranský. „Vystoupil jsem, protože jsem nesouhlasil s tím odvoláním. Byl to nedemokratický způsob odvolání a vycházel z mocenského postavení. Ti lidé jsou zřejmě ještě v zajetí totalitního systému,“ uvedl serveru Echo24.cz Vranský. Vranský už v březnu rezignoval na funkci místopředsedy svazu. Svaz tenkrát jako důvod uváděl vysoký věk, je mu totiž 95 let. Válečný veterán ale zdůvodnil svůj odchod tím, že ztratil důvěru ve vedení.
Havlůjová v médiích často komentovala Vodičkovo veřejné vystupování. Kritizovala například jeho projev na terezínské tryzně, který je hodnocený jako protiuprchlický až xenofóbní. Nelíbilo se jí také, že Vodička před prezidentskými volbami podporoval Zemana, se členy svazu to ale nikdy nediskutoval a řada z nich s tím nesouhlasila.
Kdo je předseda Vodička?
Vodička se také rozhodl zrušit dvě oblastní buňky – kladenskou a jičínskou. Oficiálním zdůvodněním byly podle Havlůjové reorganizačními důvody. Tiskový mluvčí svazu Vladislav Kučík informaci nechtěl serveru Echo24.cz potvrdit. Ústřední výbor totiž stále ještě zasedá a podle něj tak nebyl dokončen a schválen zápis. To podle něj může trvat i týden a do té doby nechtěl věc komentovat.
Odpoledne ale zveřejnil oficiální vyjádření za webu svazu, podle kterého byli dva členové vyloučeni, protože „soustavně v masmédiích vystupovaly proti usnesením ČSBS, která jsou pro členy závazná“. Třetí člen byl vyloučen „za hrubou dehonestaci delegátů X. sjezdu ČSBS“.
Motivace pro zrušení jičínské buňky není jasná. Kladenská buňka dlouhodobě podporovala svoji předsedkyni Havlůjovou, která proti Vodičkovi veřejně vystupovala. Předseda jičínské buňky Vilém Janouch ale Vodičku podporoval. Alespoň to vyplývá z prohlášení na webu svazu, pod kterým je podepsán. Vodička totiž současným působením, ale i svou minulostí vzbuzuje pozornost.
Jeho jméno figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak už dříve zjistil deník Echo24.cz. Předseda svazu navíc zatajil, že v polovině 80. let znovu vstoupil do KSČ. Na webu svazu, kde si lidé můžou přečíst oficiální životopis Vodičky, je sice uvedeno, že byl členem KSČM, ale pouze jednou. Prezentuje se zde jako podporovatel Dubčeka a pražského jara z osmašedesátého, který byl ze strany vyhozen kvůli stranickým prověrkám v roce 1970, jakožto oběť srpnové okupace.
V právě proběhlých krajských volbách Vodička kandidoval za Stranu práv občanů, kterou vede senátor Jan Veleba. Ten uzavřel spojenectví s Tomiem Okamurou a do voleb šli ve společné koalici. Jako motto si přitom vzali příchod nelegálních migrantů, o kterých při terezínské tryzně Vodička mluvil. Nakonec se mu podařilo v Ústeckém kraji získat mandát.
Kontroverzního Vodičky si začíná všímat i veřejnost. Na konci srpna při odhalení pamětní desky Josefu Mašínovi v Roudnici nad Labem byl dokonce vypískán. Poté se v polovině září nezúčastnil tradičního pietního aktu na počest Václava Morávka a Josefa Mašína v Kolíně a Lošanech. Podle organizátora akce se z programu sám omluvil, podle jiných zdrojů byla ale jeho účast na pietě nežádoucí.
Čtěte také: Nežádoucí? Vodičku nechtějí na kolínské pietě za Mašína a Morávka