Skvělá partička. Konfident Vodička kandiduje s Velebou a Okamurou

PŘEDSEDA ČESKÉHO SVAZU BOJOVNÍKŮ ZA SVOBODU

Skvělá partička. Konfident Vodička kandiduje s Velebou a OkamurouNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička, který je veden jako tajný agent ve složkách Veřejné bezpečnosti a tajil své členství v KSČ, kandiduje v podzimních krajských volbách za Stranu práv občanů, kterou vede senátor Jan Veleba. Ten uzavřel spojenectví s Tomiem Okamurou a do voleb jdou ve společné koalici. Jako motto si přitom vzali příchod nelegálních migrantů. Právě o nich Vodička mluvil ve svém projevu na letošní terezínské tryzně, za který sklidil velkou kritiku.

Vodička figuruje na společné kandidátce Okamurovy Svobody a přímé demokracie (SPD) a Velebovy Strany práv občanů (SPO) pro Ústecký kraj. Podle tiskového mluvčího ČSBS Vladislava Kučika Vodičku bývalí zemanovci sami oslovili.

„Dle Ústavy ČR každý občan naší země má právo, jako občan – sám za sebe – kandidovat kam sám uváží a je to pouze jeho osobní záležitostí,“ uvedl serveru Echo24.cz Kučik. Podle Kučika navíc není Vodičkova kandidatura záležitostí svazu a proto se k ní svaz nebude vyjadřovat.

 

S tím ovšem nesouhlasí předsedkyně kladenské buňky svazu a Vodičkova kritička Gabriela Havlůjová. „Dlouhodobě se mi nelíbí to, že se někteří členové angažují v politice. Několikrát se to řešilo na zasedání ústředního výboru svazu. Na posledním zasedání se dokonce hlasovalo o tom, zda členové nesmí působit v politice a proběhla k tomu velká debata. Samozřejmě jsem se shodli, že je to svobodná volba každého člověka. Na druhou stranu zazněla obrovská kritika napříč republikou mezi našimi členy, že není správný směr, kterým by měl svaz jít a zvláště ne jeho vysocí představitelé. Prioritou nás všech by měla být péče o dnes žijící přeživší 2. světové války a připomínání těch, kteří již mezi námi nejsou,“ uvedla serveru Echo24.cz Havlůjová.

Havlůjové se navíc nelíbí, za jaké uskupení se Vodička rozhodl kandidovat. „Dnes jsem také obdržela informaci, že pan předseda Vodička kandiduje za stranu, která je v koalici s Tomiem Okamurou. Považuji to za skandální, že kandiduje zrovna za tuto stranu. I když je soukromou osobou, pořád zůstává předsedou svazu. Jedna strana věci je, kolik mu to sebere času, jak moc se poté bude věnovat bojovníkům, což by měla být jeho priorita, protože je jedním z mála placených funkcionářů,“ uvedla Havlůjová.

Podle předsedy SPO Veleby byl Vodička zvolen do nového vedení strany v ústecké buňce. „V ústeckém kraji se stal novým předsedou pan magistr Petr Šmíd a mistopředsedou byl zvolen pan Vodička,“ uvedl serveru Echo24.cz Veleba.

Veleba také potvrdil, že strana měla zájem, aby Vodička kandidoval. „Pan Vodička je dlouhá léta veřejně činný a je logické, že když je naším členem, že jsem doporučoval, aby byl dán na kandidátku. Navíc v otázce migrační krize máme podobný názor,“ dodal Veleba.

Protiuprchlický projev v Terezíně

Předseda Vodička se v posledních měsících výrazně exponuje na veřejnosti. Pozornost na sebe strhl v polovině května svým proslovem na terezínské tryzně. Předseda ve jménu svazu vyjádřil „obavu a strach z příchodu mladých zdravých uprchlíků s mobily v rukou a v kožených bundách za tisíce“. Jeho slova označil například web Romea za xenofobní. Kritika přišla také ze strany Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR. Nyní Vodička kandiduje za koalici, která postavila kampaň právě na uprchlické hrozbě.

Vodičkův projev už dříve Havlůjová kritizovala, rozchází se podle ní se zásadami svazu. Nyní to svoji kandidaturou za SPO potvrzuje. „Ten směr, který oficiálně prezentuje, je naprosto mimo to, jaké hodnoty svaz hájí a za co bojuje,“ dodala.

Jako příklad jmenovala jednu z lidických žen, paní Jaroslavu Skleničkovou. „Paní Skleničková řekla, že jí vadí, že není mladší, že by ráda nějakou potřebnou rodinu uprchlíků ubytovala, nabídla jí azyl. Že jí často snímky uprchlíků připomínají pochody smrti na konci války. Takové jsme měli členy. Paní Skleničková kvůli předsednictví Jany Bobošíkové v organizaci v Lidicích z ČSBS vystoupila. A pak je tu člen, který kandiduje za stranu, která uprchlíky odmítá a má xenofobní názory,“ uvedla Havlůjová, která také nechápe, proč se Vodičková kandidatura neřešila na zasedání ústředního výboru.

Jak už dříve zjistil deník Echo24.cz, Vodička je veden v archivu Veřejné bezpečnosti jako tajný agent. Předseda svazu navíc zatajil, že v polovině 80. let znovu vstoupil do KŠČ, jak informovala Česká televize. Na webu svazu, kde si lidé můžou přečíst oficiální životopis Vodičky, je sice uvedeno, že byl členem KSČM, ale pouze jednou. Prezentuje se zde jako podporovatel Dubčeka a pražského jara z osmašedesátého, který byl ze strany vyhozen kvůli stranickým prověrkám v roce 1970, jakožto oběť srpnové okupace.

Čtěte také: Bojovník za svobodu? Předseda Vodička byl konfident VB

„Bojovníka za svobodu“ Vodičku, konfidenta VB, na pietě za Mašína vypískali

Pohoršení v Terezíně. Projevy Vodičky a Štěcha vyvolaly kritiku