1 Bojovník za svobodu?

„Bojovníka za svobodu“ Vodičku, konfidenta VB, na pietě za Mašína vypískali

NOVÉ

Témata: , ,

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, na jehož agentství u komunistické Veřejné bezpečnosti upozornil nedávno server Echo24.cz, to začíná schytávat i od veřejnosti. Na pátečním odhalení pamětní desky Josefu Mašínovi v Roudnici nad Labem byl dokonce vypískán.

Jeden z přítomných diváků dokonce na Vodičkovu adresu poznamenal: Starej se obrací v hrobě a Pepa by tě zastřelil. Na toto přijetí Jaroslava Vodičky v Roudnici upozornil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na svém twitterovém účtu.

Vodička na sebe strhává pozornost především od svého proslovu na terezínské tryzně. Předseda ve jménu svazu vyjádřil „obavu a strach z příchodu mladých zdravých uprchlíků s mobily v rukou a v kožených bundách za tisíce“. Jeho slova označil například web Romea.cz za xenofobní. Kritika přišla také ze strany Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR. Hned na tryzně na Vodičkův projev nesouhlasně zareagoval také rabín Karol Sidon.

Jméno Jaroslava Vodičky figuruje teké v Archivu bezpečnostních složek (ABS) v protokole o spolupráci s Veřejnou bezpečností (VB). Vodička byl veden jako spolupracovník VB s krycím jménem „JOSEF“ oddělením hospodářské kriminality v Lounech. Druh spisu je označen písmenky AG, což znamená, že předseda svazu byl veden jako agent VB.

Jedná se tak už o druhý doklad Vodičkovy komunistické minulosti, který předseda ČSBS veřejně nepřiznal. Na webu svazu, kde si lidé můžou přečíst oficiální životopis Vodičky, je sice uvedeno, že byl členem KSČM, ale pouze jednou. Prezentuje se zde jako podporovatel Dubčeka z osmašedesátého, který byl ze strany vyhozen kvůli stranickým prověrkám v roce 1970, jakožto oběť srpnové okupace.

Jaroslav Vodička patří také do okruhu lidí blízkých prezidentu Miloši Zemanovi. Předseda Svazu bojovníků za svobodu v druhém kole prezidentské volby Zemana otevřeně podpořil. „Vážení spoluobčané, voliči, všichni, jimž osud a budoucnost České republiky není lhostejná, Podpořte činnost Vlasteneckého fóra, aby se aktivně zapojilo do předvolebního klání o post prezidenta naší země a získalo hlasy pro Miloše Zemana,“ vyzýval tehdy Vodička. Zeman se mu později odvděčil udělením státního vyznamenání.

Pieta za Mašína

V Roudnici nad Labem v pátek slavnostně odhalili pamětní desku Josefu Mašínovi. Tento účastník protinacistického odboje v domě na Husově náměstí pobýval během studií na Královské české zemské škole hospodářské.

Pietního aktu s vojenskými poctami včetně čestné stráže se vedle politiků zúčastnila v den 120. výročí Mašínova narození řada pamětníků a potomci účastníků odboje. Mezi hosty byla i dcera Josefa Mašína Zdena Mašínová a vnučka Sandra Mašínová. Připomněli si osud člena odbojové skupiny Tři králové, který byl nacisty popraven v roce 1942 v Praze.

Čtěte také: Bojovník za svobodu? Předseda Vodička byl konfident VB

Bojovníci za svobodu. Od partyzánů ke xenofobním přátelům Miloše Zemana

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.