Velký pátek bude novým státním svátkem

Velký pátek bude novým státním svátkem
Domov

Echo24

Velký pátek se s velkou pravděpodobností stane svátkem a dnem pracovního klidu. Novelu, která vzešla z lidovecké poslanecké frakce, podpořila vláda. Na Twitteru to uvedli lidovečtí členové kabinetu. Návrh nyní půjde do Sněmovny, kde by jej měly podpořit i některé opoziční strany.

„Vláda schválila poslanecký návrh na zařazení Velkého pátku mezi státem uznaný svátek. Lidé si nebudou muset brát dovolenou,“ napsal na Twitteru šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Vyjádřil se k tomu také poslanec Jiří Mihola.

Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je svátkem v řadě evropských států, připomínají autoři návrhu v důvodové zprávě. Patří mezi ně například Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země. Předkladatelé taky podotkli, že Velikonoce podobně jako Vánoce pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturní tradici a zvykům i bezvěrci.

Autoři argumentují i sociální stránkou zařazení Velkého pátku mezi svátky, které jsou dny pracovního klidu. V základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas pohromadě, píšou.

Návrh zákona podepsalo 90 zákonodárců ze všech klubů kromě KSČM. Podpis připojili i předsedové opozičních TOP 09 a ODS Karel Schwarzenberg a Petr Fiala a rovněž šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Čtěte také: Velký pátek má být svátek, chce i Sobotka

Ministerstvo financí podle důvodové zprávy spočítalo, že den volna by ekonomiku připravil o 0,4 % ročního hrubého domácího produktu. Reálný dopad by prý ale byl podle jiných výpočtů mnohem nižší, nejvýše 0,1 %. Dopady na hospodářství by tak byly údajně zanedbatelné.

Ve Sněmovně ležel návrh, jenž by den Kristova ukřižování stanovil svátkem, už v předminulém volebním období. Senátní úpravu tehdy poslanci nestihli do voleb projednat. Nyní předkladatelé navrhují, aby dolní komora schválila novelu zrychleně už v prvním čtení.

Čtěte také: Lidovci chtějí Velký pátek prosadit za státní svátek

Související články