Trump žehlí vztahy s černošskou komunitou. Sešel se s Kingovým synem

Pozval Kinga ml. do rezidence

Trump žehlí vztahy s černošskou komunitou. Sešel se s Kingovým synemNOVÉ
Donald Trump se setkal s Martinem Lutherem Kingem III. Foto: Foto: youtube kanál CNN
2
Svět

Echo24

Nastupující americký prezident Donald Trump se čtyři dny před inaugurací sešel se synem zavražděného černošského aktivisty Martina Luthera Kinga. Republikán, který řeší nepříjemný spor s částí afroamerické komunity po verbálním útoku na kongresmana Johna Lewise, se od Kingova syna dočkal smířlivé reakce. Dcera legendárního bojovníka za práva černochů naopak Trumpa velmi příkře odsoudila, uvedla agentura Reuters.

V pondělí, kdy Spojené státy slavily svátek na Kingovu počest, pozval Trump jeho syna do své newyorské rezidence k téměř hodinu trvající schůzce. Po ní King řekl novinářům, že měl s Trumpem „velmi konstruktivní“ rozhovor a postavil se smířlivě vůči jeho útoku na Lewise. Budoucí šéf Bílého domu prý použil slova v záplavě emocí, kdy „se toho řekne spousta z obou stran“.

Slovní přestřelku zahájil v pátek Lewis, který byl v 60. letech Kingovým souputníkem v boji za práva černošské menšiny. Trump podle něho není „zákonnou hlavou státu“, neboť mu ke zvolení dopomohli hackerskými útoky Rusové. Republikán vyzval Lewise, aby se raději než jeho kritice věnoval správě svého volebního okresu a prohlásil, že je „samá slova a žádné činy“.

Vyostřil tím již tak nepříliš dobré vztahy s černošskou komunitou a popudil více než dvě desítky demokratických zákonodárců, kteří se odmítli zúčastnit páteční inaugurace. Rovněž Kingova dcera Bernice během vzpomínkové slavnosti na otcovu počest dala najevo svůj vyhraněný postoj k jeho osobě. „Nemějte strach, kdo že to sedí v Bílém domě. Bůh dokáže přemoci Donalda Trumpa,“ řekla za nadšených ovací davu.

Čtěte také:

Trumpův kabinet: Protivníci z kampaně, magnáti i „vzteklý pes”

Trump tvrdě o Merkelové: S migranty udělala katastrofální chybu