2 Taxi vs. Uber

Taxikáři ve Francii zapalují auta Uberu. Protestují proti konkurenci

, NOVÉ

Témata: , ,

Stávka taxikářů po celé Francii na protest proti službě Uber, která je alternativou ke klasické taxislužbě, se zvrhla ve vandalismus. Taxikáři auta jezdící pod hlavičkou americké společnosti demolují, převracejí je na střechu a v některých případech i zapalují. Kvůli stávce se také zkomplikovala doprava, taxikáři podle médií zablokovali přístup na všechna letiště a vlaková nádraží v Paříži a dalších městech, policie proti nim použila slzný plyn.

Tradiční taxislužby obviňují firmu z nekalé konkurence, protože její řidiči nemusejí plnit požadavky, které zákony a předpisy kladou na ně. Francouzské úřady ale nedávno pravidla pro taxíky, které jezdí pro Uber, zpřísnily a výrazně službu omezily. I přesto ale řidiči firmy dál působí v mnoha městech a Uber uzavírá smlouvy s dalšími. 

Taxikáři si stěžují, že kvůli levnému servisu Uber přicházejí o práci. V posledních týdnech se stalo téměř 100 řidičů americké společnosti terčem napadení, někdy i v okamžiku, kdy vezli zákazníky. V jednom případě skončil s modřinou na oku a zraněným obličejem i zákazník, který Uber chválil. 

Společnost Aeroports de Paris, která provozuje pařížská letiště Charles de Gaulle a Orly, dnes vyzvala cestující, aby k přepravě na letiště použili vlak. „Přístup po silnici je zcela zablokovaný,“ dodala. Taxikáři blokují i příjezd k vlakovému nádraží Gare du Nord, odkud odjíždějí rychlovlaky do Londýna a Bruselu. 

Uber zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Firma podniká i v České republice. 

Čtěte také: Taxi po Praze za 19,90 Kč/km. Rychlá objednávka i přistavení vozu

Jdi do pr… a chcípni, řekl starosta Londýna taxikáři

Taxi pro firmy: moderní a pohodlné bezhotovostní jízdy

,