Ruský továrník šije separatistům uniformy. Chce posílit mír

VLASTENECKÝ PRŮMYSLNÍK

Ruský továrník šije separatistům uniformy. Chce posílit mírNOVÉ
Majitel textilky Sergej Golovanov. Foto: Reprofoto: Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL)
5
Svět

vb Echo24

Přestože Moskva neustále popírá přímé zapojení do krvavého konfliktu na východě Ukrajiny, vše naznačuje tomu, že Rusové na Donbase skutečně bojují. Jako důkaz může posloužit skupinka „dobrovolníků“, kteří se v uralském Jekatěrinburgu přímo před očima reportérů Rádia Svobodná Evropa chystají na válku „Ruska proti zemím NATO“ nebo místní průmyslník, který svoji textilku přeměnil na výrobnu uniforem pro separatisty. 

Muži se drží kolem ramen a vzrušeně pokřikují, opodál vlaje červeno-modrá vlajka Konfederace, kterou si povstalci na Donbase zvolili jako svůj symbol. Všichni se připravují na tisícikilometrovou cestu z domovského Jekatěrinburgu na východ Ukrajiny. Na tuto strastiplnou cestu, na jejímž konci není nic jiného než strádání a nesmyslné zabíjení, se vydávají z různých důvodů.

„Hlavní důvod (proč odjíždím) je ten, že je nemožné zůstat mimo a pouze přihlížet, jak zabíjejí naše slovanské bratry, jak mučí mírumilovné lidi,“ vysvětlil jeden z „dobrovolníků“ jménem Andrej, proč se rozhodl odjet. Při rozhovoru s reportéry Rádia Svobodná Evropa už byl připraven v bojové uniformě a nedočkavě si mnul ruce. „Je to válka Ruska proti zemím NATO,“ dodal pevným hlasem.

Šij uniformy, posílíš mír!

Podobně na rusko-ukrajinský konflikt nahlíží i Sergej Golovanov, zdejší majitel továrny na oblečení. Vzhledem k jeho postavení se mu nechce přespávat v blátě a snášet další příkoří války, a proto se svoji vlast rozhodl podpořit alespoň na domácí frontě – místo obvyklého oblečení začal šít vojenské uniformy, jež dodává separatistům.

„Narůstal ve mně hněv. Viděl jsem, jak se shromažďují dobrovolníci. Napadlo mě, že musím pomoc, že musím sám přiložit ruku k dílu,“ popisuje Golovanov, co ho vedlo k tomu, aby svým zaměstnancům přikázal šití uniforem. Golovanov dodává, že když „dobrovolníky“ viděl, řekl jim: „Přátelé, chci vám pomoci v našem poslání chránit ruské lidi.“ Zatím prý vybavil 50 mužů.

Golovanov se domnívá, že šitím uniforem přispívá k uklidnění situace na východě Ukrajiny: „Konflikt nebude eskalovat, pokud budeme pomáhat, pokud budou lidé moct bránit své domovy se zbraní v ruce. (Ukrajinci) Neuvidí bezmocné děti a matky, ale ozbrojené muže. Nemyslím traktoristy s lopatami, ale opravdové ozbrojené milice. Nikdo se pak neodváží zaútočit.“

Jeho názor – tedy, že poskytováním podpory separatistům člověk dělá dobrou věc – sdílí i jedna ze zaměstnankyň továrny. „Přistupuji k tomu pozitivně. Věřím, že jim musíme pomoci tak moc, jak to jen půjde,“ uvádí k tomu usměvavá mladá žena. 

Ačkoli je šití uniforem Golovanovovo svobodné rozhodnutí v jeho soukromém podnikání, ukrajinský zákonodárce Andrij Teteruk v tom vidí zapojení Ruska do záležitostí na Donbase. „V Jekatěrinburgu šijí uniformy. Podobné skupiny přicházejí ze všech ruských oblastí. Potom si obléknou tyto uniformy a zapojí se do konfliktu na straně teroristických organizací jako jsou Luhanská lidová republika a Doněcká lidová republika. Jak všichni vidíme, jedná se o systematický vývoj,“ uzavřel pro Rádio Svobodná Evropa. 

Čtěte také: Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se

Prchli z Ukrajiny za lepším. Na Sibiři je čekaly plíseň a nevraživost