2 zásah proti e-shopu

Finanční správa si potírání podvodů zjednodušuje. A postihuje i poctivé

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Finanční správa čelí kritice v souvislosti s kauzou e-shopu levneELEKTRO.cz. Obchodu zablokovala majetek i provozní prostředky kvůli tomu, že některý z jeho dodavatelů nezaplatil DPH. Úřadům to umožnila přenesená daňová povinnost u DPH z dodavatele na odběratele, tzv. reverse charge, která má zabránit karuselovým podvodům. Firma s miliardovým obratem musela dočasně pozastavit činnost. Podle Unie daňových poplatníků si finanční správa potírání podvodů na DPH zjednodušuje postihem majetných firem, které se bez svého vědomí nacházejí v řetězci zasaženém podvodem.

„Pokud Finanční správa nedokáže vybrat daně jinak než skrze ručení legitimních podnikatelských subjektů za daňové povinnosti pachatelů podvodů, je to především její selhání,“ uvedl předseda Unie daňových poplatníků advokát Ondřej Lichnovský. Toto selhání může podle něho mít dopady na ekonomiku celého státu, protože může vést až ke zničení mnoha úspěšných firem.

„Otázkou je, zda vůbec plátci DPH mají nástroje, prostředky a čas úspěšně zjistit, zda někdo v jejich několikaúrovňovém dodavatelském řetězci neodvedl DPH. Druhou otázkou je, zda takovéto vyšetřování je skutečně úkolem podnikatelských subjektů, nebo zda by je měly provádět státní orgány,“ doplnil s tím, že stále přetrvává masová neinformovanost firem o tom, že jsou v podstatě ručiteli za daňovou povinnost svých obchodních partnerů.

Jeden z velkých českých internetových obchodů s elektronikou levneELEKTRO.cz pozastavil činnost minulý týden. „Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy zákazník objedná a zaplatí on-line a nedostane to zboží,“ uvedl marketingový ředitel e-shopu Ondřej Liška.

Důvodem k zmrazení majetku ze strany úřadů měly podle Lišky být neodvedené platby za DPH řetězce dalších firem. „Netýká se to konkrétního nedoplatku společnosti Elektro PV, která e-shop provozuje, ale jedná se o přenesenou daňovou povinnost za ty ostatní subjekty, se kterými společnost obchodovala, a to jak dodavatelské, tak odběratelské,“ dodal.

Finanční správa: Chtějí nás pošpinit

Finanční správa již minulý týden odmítla, že by byla za přerušení činnosti online obchodu jakkoliv zodpovědná. „Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge,“ uvedl úřad.

Tvrzení firmy podle finanční správy navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají zdiskreditovat a zpochybnit činnost správy, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv bránit. Ta má totiž ze zákona povinnost zachovat v jednotlivých kauzách mlčenlivost. Té ji může zbavit jen příslušný daňový subjekt.

Případ na Twitteru komentoval také ministr financí Andrej Babiš (ANO), který vyzval jednatele obchodu, aby finanční úřady zbavil mlčenlivosti:

Tržby za prodej zboží společnosti Elektra PV ve finančním roce 2014/2015 klesly na 1,03 miliardy korun z 1,38 miliardy korun v předchozím účetním období. Obchod loni zvítězil v soutěži ShopRoku v ceně popularity. Společnost působí na českém trhu 24 let.

Čtěte také: Babiš nás dusí kontrolami, stěžují si výrobci konkurenčních biopaliv

Podnikatelé v rozpacích. Mají věřit ministerstvu vnitra, nebo financí?

Šikana podnikatelů. Kvůli datovým schránkám na ně míří milionové pokuty

, ,