Šikana podnikatelů. Kvůli datovým schránkám na ně míří milionové pokuty

Byrokratické potíže

Šikana podnikatelů. Kvůli datovým schránkám na ně míří milionové pokutyNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Tisíce podnikatelů letos doplatily na datovou schránku. Již druhým rokem totiž platí, že kdo ji má aktivní, musí s finančními úřady komunikovat pouze elektronicky. Za porušení hrozí pokuty až v řádu desítek tisíc korun. Podnikatelé sankce považují za nepřiměřené, podle nich jde o další z řady omezení hraničící s šikanou.

„Ne všichni menší podnikatelé a živnostníci mají připojení na internet. Ze zkušeností pak vím, že ti starší nad 60 let navíc internetem nevládnou a ani se to nechtějí učit. A nemluvíme tu o 5 tisících živnostníků, ale až o 100 tisících. Je to omezující,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Povinnost elektronické komunikace pro podnikatele s datovou schránkou firmy podle Dandy navíc zbytečně zatěžuje. „Když uděláte chybu a nereagujete do několika hodin, čeká na vás hned pokuta. Je to nekulturní zákon. Sankce pak navíc míří hlavně na malé podnikatele a živnostníky, velké firmy na to mají účetní,“ pokračoval Danda.

Danda současně upozornil, že v kombinaci s kontrolním hlášením DPH či úmyslem ministerstva financí zavést elektronickou evidenci tržeb jde o další z řady omezení, které dopadnou především na malé podnikatele a živnostníky.

„Podvodníci tu kličkou stejně udělají. V tom ani kontrolní hlášení, ani EET nepomůže. Úředníci z ministerstva by měli raději vyrazit přímo do velkých firem, u kterých mají podezření z daňových úniků,“ dodal předseda sdružení.

Pokuty za miliony

Zatímco loni dostaly pokuty za chybné podání v papírové podobě zhruba tři stovky podnikatelů v případě daňového přiznání a osm desítek plátců DPH v případě přiznání k DPH, letos množství sankcí vzrostlo na tisíce. Upozornil na to portál podnikatel.cz. Finanční správa udělila pokuty v hodnotě přes pět milionů korun.

„U daně z příjmů bylo od 1.1. do 17.5. 2016 za nedodržení elektronické formy podání uděleno 2528 pokut. U DPH bylo letos za nedodržení elektronické formy podání uděleno 1110 pokut. Žádná pokuta nebyla vyšší než 2000 korun,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Prudký nárůst množství sankcí za chybné podání zřejmě souvisí s rozšířením okruhu lidí, kteří jsou s finančními úřady povinni od letoška komunikovat elektronicky. Jde už o statisíce podnikatelů. Letos se nově povinnost dodržovat podání přes datovou schránku vztahuje i na plátce DPH.

Přiznání k DPH na papíře úřady neuznávají

Loni měli plátci DPH ještě výjimku a přiznání k DPH mohli podávat i papírovou formou. Od začátku května však papírové formuláře nebudou akceptovány vůbec. Úředníci na to budou pohlížet tak, jako by je plátce DPH nepodal.

Vysoký počet pokut zavinilo podle Bedřicha Danda ze Sdružení podnikatelů a živnostníků mimo jiné „nedostatečná publicita nařízení“ ze strany úřadů. Finanční správa to však odmítá. Dělá prý „maximum v rámci svých finančních možností“ – podnikatele upozorňuje na webu, úřadech a plátce DPH prý obesílá i sms.

Pokuta ve výši dva tisíce korun za nedodržení elektronické komunikace lidem hrozí od roku 2015. Cílem nařízení je podle úřadů zefektivnění oboustranné komunikace. Daná novela daňového řádu počítá také s tím, že pokud písemné podání finančním úředníkům závažně ztíží správu daní, penále za chybné podání se může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Pokutu mohou úřady za nesplnění povinnosti udělit až do tří let.

Případné sankce se kromě daňového přiznání a přiznání DPH týkají také dalších vybraných dokumentů jako kontrolní hlášení, přihláška k registraci, vyúčtování nebo oznámení o změně registračních údajů. Zřízení datové schránky je pro firmy zapsané v obchodním rejstříku povinné, pro většinu podnikajících fyzických osob je schránka dobrovolná.

Čtěte také: Babišův plán pro příští rok: schodek 48,5 miliard korun

Geniální tah statistiků. Česká prosperita neskončila

 

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články