Nový guru britských labouristů: Mao Ce-tung
Těžká krize uvnitř labouristů
Britští toryové nemohou věřit svému štěstí. Labouristický stínový ministr financí jim ve středu poskytl zatím nejtelegeničtější důkaz o tom, že s novým předsedou Jeremym Corbynem se strany zmocnili levicoví extremisté. Stínový ministr financí John McDonnell ve sněmovně citoval z Mao Ce-tunga.
McDonnell měl záměr, který lze pochopit: chtěl upozornit na to, že britská vláda náruživě usiluje o investice z komunistické Číny. Jak ukazují záběry, které ve středu obletěly britský internet, jeho pokus o vtip byl odsouzen k neúspěchu, ještě než domluvil. Jeho stranickým kolegům, kteří seděli za ním, na nich není nijak do smíchu. Veselí se ozývá z vládních lavic.
McDonnell kritizoval snahu vlády prodat raději britská aktiva komukoliv včetně Číňanů, než aby je znárodnila a investovala do nich. „Abych soudruhovi Osbornovi pomohl v jeho jednáních s nově nalezenými soudruhy, přinesl jsem mu Maovu Rudou knížku,“ obrátil se pak na britského ministra financí. „Dovolte mi, pane předsedající, abych z ní citoval. Přečtěme si citát z Maa. To se v této sněmovně nestává často.“ A přečetl pasáž: „Musíme se učit hospodářské práci od všech, kdo vědí jak. Ať už je to kdokoli, musíme si jich vážit jako učitelů a učit se od nich s úctou a svědomitostí. Ale nesmíme předstírat, že víme to, co nevíme.“ A knihu pak hodil směrem k Osbornovi s tím, že si myslel „že by se mu mohla hodit.“
Osborne zareagoval duchapřítomně. Uchopil Rudou knížku, nahlédl do ní a vykřikl: „Podívejte, je to jeho vlastní podepsaný výtisk!“ Premiér Cameron a ostatní konzervativci za ním propukli v smích.
Tiskové oddělení konzervativní strany přičinlivě rozeslalo redakcím encyklopedické heslo o Mao Ce Tungovi, v němž se připomíná, že je zodpovědný za smrt až 45 miliónů lidí. Zato tiskové oddělení labouristů dnes zveřejnilo video McConnellova vystoupení, v němž epizoda s čínským revolucionářem chybí.
Labouristická strana se po zvolení radikálně levicového Corbyna dostala do vnitřní krize. Několik zkušených poslanců odmítla přijmout funkce ve stínovém kabinetu. Mnozí aktivisté stranu veřejně kritizují nebo i opouštějí. Někteří poslanci odmítají hlasovat podle stranických instrukcí, kritizují například Corbynův záměr zrušit britský jaderný arzenál nebo ochotu stínové ministryně zahraničí konzultovat politiku vůči Sýrii s koalicí Stop the War. Bývalý labouristický ministr dopravy Tom Harris charakterizoval tuto organizaci jako „pomatenou koalici trockistů, islamistů a protizápadních rozzuřených šimpanzů“ a postěžoval s v postu na Facebooku, že je velmi blízko odchodu ze strany. Byli to taky údajně právě poslanci z labouristické blairovské pravice, kteří novináře ponoukali, aby nenechali epizodu s Maovou Rudou knížkou bez povšimnutí.