Policie v Charlotte vydala záběry střelby na černocha. Nejasnosti trvají

Nepokoje v americkém Charlotte

Policie v Charlotte vydala záběry střelby na černocha. Nejasnosti trvajíNOVÉ 1
Svět

Echo24

Policie v Charlotte v Severní Karolíně v sobotu večer zveřejnila své videozáznamy úterního incidentu, v němž byl zastřelen třiačtyřicetiletý černoch Keith Lamont Scott a který ve městě vyvolal rozsáhlé nepokoje. Své video nejprve zveřejnila jeho žena, která na něm žádá policii, aby nestřílela.

Jak ale policie předem upozornila, samotné záběry nedokazují, že Scott v té chvíli držel v ruce střelnou zbraň, jak tvrdí policisté. Zveřejněním videozáznamů policie vyšla vstříc požadavkům protestujících.

Policie zároveň médiím poslala fotografie zbraně a marihuany, které měl podle ní Scott u sebe a kvůli nimž se na něj policie při jiné akci na počátku týdne zaměřila. Sdělila rovněž, že Scott měl na kotníku pouzdro na pistoli, a zveřejnila fotografii tohoto předmětu. Scott byl podle policie zastřelen proto, že poté, co na příkaz příslušníků vystoupil z auta, odmítl vyslyšet výzvy k odhození zbraně.

Na policejních záběrech pořízených kamerou na přístrojové desce policejního vozu je vidět, jak Scott vystupuje z auta typu SUV a ustupuje od něj s rukama volně u těla, zatímco policisté na něj míří a křičí, aby odhodil zbraň. Na záběrech ale není zcela patrné, zda má muž něco v ruce. Poté jsou slyšet čtyři výstřely a Scott padá k zemi. Druhý videozáznam, který byl pořízen kamerou na uniformě jednoho příslušníka, ukazuje Scotta před zastřelením a pak až na zemi, opět ale není jasné, zda má něco v ruce.

Náčelník charlottské policie Kerr Putney předtím řekl, že důkazy jako celek jasně prokazují, že Scott měl v době střetu u sebe zbraň, upozornil ale, že samy záběry nejsou dostatečné a absolutní jistotu o tom neposkytují. „Střet byl vyvolán zločinem, který spáchal, a jeho zbraň pak celou situaci vyostřila,“ citovala náčelníka agentura Reuters.

V Charlotte se od počátku týdne konají kvůli Scottově zastřelení nepokoje a demonstrace proti údajně neoprávněnému a rasistickému policejnímu násilí vůči černochům. Sám policista, který Scotta zastřelil, je přitom černoch, stejně jako náčelník Putney. Rozsáhlé násilnosti protestujících si vyžádaly řadu zraněných, úřady ve městě vyhlásily zákaz nočního vycházení a povolaly Národní gardu.

Scottova rodina uvedla, že policejní závěry ukazují, že Scott nejednal útočně a že střelba ze strany policie neměla smysl. Rodina ale dodala, že videozáběry na klíčové otázky neodpovídají, takže zatím nemá názor na to, zda by měl být střílející policista obviněn.

Policie rovněž vydala podrobný popis celého případu. Podle jejího podání se dva neuniformovaní policisté vydali zatknout určitou osobu, když v autě spatřili Scotta, jak si balí marihuanovou cigaretu. K akci je ale přimělo až zjištění, že muž má u sebe zbraň, a když uviděli, jak ji zvedá, navlékli si policejní vesty, identifikovali se a vyzvali ho, aby zbraň odložil, což Scott odmítl.

Poté podle policie vystoupil se zbraní v ruce z auta, couval a nereagoval na výzvy k odhození zbraně; to policisté vyhodnotili jako „bezprostřední fyzickou hrozbu“ a jeden z nich spustil střelbu.

Čtěte také: „Nestřílejte, není ozbrojený!,“ volala Scottova manželka na policisty

Policejní zpráva rovněž předkládá výsledky forenzního vyšetřování, podle nichž jsou Scottovy otisky prstů a DNA na nabité zbrani, která byla zajištěna na místě incidentu. Televize CNN mezitím zveřejnila fotografii, která podle jejího zdroje ukazuje scénu krátce po střelbě, kde je blízko těla zastřeleného vidět na zemi zbraň.

Demonstranti v Charlotte v posledních dnech požadují, aby policie zveřejnila vlastní videozáznamy. To policie dosud odmítala s tím, že by to narušilo vyšetřování. Po zveřejnění jiných videozáznamů ale podle šéfa policie nastala situace, že bylo možné zveřejnit i policejní záběry.

Scotta zastřelil černošský policista Brentley Vinson, který byl už postaven mimo službu. Putney v sobotu řekl, že proti nikomu z policistů v této chvíli rozhodně nezačne v této věci stíhání.

Čtěte také: Po protestech v Charlotte další postřelený. Platí mimořádný stav