„Nestřílejte, není ozbrojený!,“ volala Scottova manželka na policisty

MASOVÉ PROTESTY V CHARLOTTE

„Nestřílejte, není ozbrojený!,“ volala Scottova manželka na policistyUVNITŘ VIDEO
Situace těsně před střelbou. Foto: FOTO: Printscreen videa (Rakeyia Scottová).
1
Svět

lie Echo24

Moment, který vyslal obyvatele Severní Karolíny do ulic, vstříc masovým protestům. Manželka zastřeleného Afroameričana Keitha Scotta zveřejnila video, které nahrála během zabití svého muže policisty. „Nestřílejte, nemá zbraň!“ křičela přitom.

Na videu, které zveřejnila CNN je slyšet Rakeyia Scottová, která nabádá manžela, aby vyšel ze svého auta, kolem kterého byli připraveni policisté. Na videu není vidět, zda měl Scott zbraň. Je však slyšet, jak policisté křičí, ať zbraň odloží.

Scottová chce zveřejněním videa docílit toho, aby své videozáznamy zveřejnila i sama policie. Na policisty před střelbou křičela, že její muž nemá zbraň, že nic neudělal a že si právě vzal léky – trpěl prý traumatickým poraněním mozku.

Na záznamu není patrné, za jakých okolností ke střelbě v inkriminovaný moment došlo, slyšet byly čtyři výstřely. Policie uvedla, že otce sedmi dětí zastřelil černošský policista Brentley Vinson, který byl následně postaven mimo službu.

V Charlotte vyvolal incident masové protesty a posílil už tak vyhrocenou situaci mezi americkou policií a afroamerickou skupinou obyvatel. Ve městě byl kvůli protestům vyhlášen zákaz vycházení, demonstranti ho ale často nerespektují. Během protestů došlo k několika násilnostem.

Ačkoliv si veřejnost žádá odhalení policejního videa, úřady to prozatím odmítají. „Je důležitá otázka načasování,“ argumentovala starostka Charlotte Jennifer Robertsová.

Čtěte také: Po protestech v Charlotte další postřelený. Platí mimořádný stav

V Charlotte platí zákaz nočního vycházení, město dál sužují nepokoje