Do nové ukrajinské vlády míří tři cizinci: manažeři i finančníci
Dostali ukrajinské občanství
Ukrajinské občanství udělil prezident Petro Porošenko trojici manažerů a finančníků, kteří vstupují do nové ukrajinské vlády v době konfliktu na východě země a rozvratu ekonomiky. „Ukrajina čelí mimořádným hrozbám. Obtížné situaci ekonomiky, ruské agresi, potřebě radikálních reforem i boje s korupcí,“ uvedl Porošenko. V parlamentu vláda získala 229 hlasů při potřebných 226, prošla tedy těsně.
Prvním klíčovým krokem je připravit rozpočet pro rok 2015 a schválit jej v parlamentu tak, aby Ukrajina mohla obdržet pomoc MMF v rozsahu 2,8 miliardy dolarů. Tu potřebuje nejpozději na konci ledna, aby splatila dluhy, paliva a podpořila svou měnu, ukrajinskou hřivnu. Ta proti americkému dolaru letos odepsala zhruba 45 procent hodnoty.
Porošenko skrze ukrajinské občanství do vlády pozval Američanku ukrajinského původu Nataliji Jareskovou, na Harvardu vystudovanou šéfku Horizon Capital, která na Ukrajině žije už 20 let. Ve Washingtonu pracovala pro americkou vládu, v Horizon Capital se dlouhodobě věnovala investicím na Ukrajině. Stane se ministryní financí. Litevský partner East Capital Group, Aivaras Abromavičius, se stane ministrem ukrajinského hospodářství.
Gruzínec Alexander Kvitašvili pak nastoupí na post ministra zdravotnictví.
Vládu dál povede Arsenij Jaceňuk, který ji vedl již od února. Potvrzeni jsou ministr zahraničí Pavlo Klimkin a obrany Stepan Poltorak, které nominoval sám Porošenko. On i premiér stojí o členství Ukrajiny v EU a eventuálně i v NATO. Záruky, že se tak nikdy v budoucnu u NATO nestane, žádalo Rusko. NATO reagovalo prohlášením, že žádné třetí straně nebude garantovat, že se v budoucnu o kteroukoli zemi nerozšíří.
Z pohledu korupce je Ukrajina v mezinárodním žebříčku Transparency International hodnocena na 144 ze 177 států a umísťuje se po boku Nigérie či Íránu. Dle nejnovějších odhadů má ukrajinská ekonomika letos klesnout o 7 procent.