Dechberoucí architektura. Dron obletěl unikátní stavbu

Nová světová koncertní síň

Dechberoucí architektura. Dron obletěl unikátní stavbuFOTOGALERIE
Labská filharmonie v Hamburgu Foto: Foto: barnimages.com
5
Panorama
Echo24
Sdílet:

Unikátní stavba vyrostla v srdci starého hamburského přístavu. Budova Labské filharmonie má patřit k nejlepším koncertním sálům na světě. Ve středu bude otevřena za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka.

Na dřívější hlasité kontroverze okolo stavby, která mnohonásobně překročila původní rozpočet a výrazně se protáhla, mohou dát v dalších měsících zapomenout plánovaná vystoupení světové hudební špičky. Hamburský primátor Olaf Scholz považuje budovu navrženou architekty ze švýcarské společnosti Herzog & de Meuronza za fascinující. Video z vnitřních prostor pořízené drony zveřejnila filharmonie na svém youtubovém kanálu.

Samotný velký koncertní sál pojme 2100 posluchačů, z nichž žádný nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. V bílém sále s rychle stoupajícími řadami šedých čalouněných křesel jsou také varhany s celkem 4765 píšťalami. I díky dvojitému odhlučnění, speciálně zakřiveným stěnám a kruhu pod stropem, který vrací zvuk zpět do sálu, by měla být akustika na nejvyšší úrovni. „Jestli ten sál bude znít aspoň z poloviny tak dobře, jak vypadá, pak bude Labská filharmonie neporazitelná,“ věří zdejší intendant Christoph Lieben-Seutter.

V komentářích k otevření budovy Labské filharmonie se ale nejspíš vždy budou objevovat i zmínky o tom, že měla původně stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec ale byla zhruba desetkrát dražší. Náklady se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun). Připomínat se bude také to, že stavbu, která začala v roce 2007, zkomplikovaly průtahy a několikaletý právní spor, takže nebyla dokončena v roce 2010, jak se původně plánovalo, ale až loni.

Už několik měsíců předtím, než se tento sál ve středu představí veřejnosti, měli lidé možnost navštěvovat vyhlídkovou platformu umístěnou mezi původní budovou přístavního skladu a nástavbou s dvojicí koncertních sálů. Ve 37 metrech nad zemí nabízí návštěvníkům za dvě eura (54 korun) výhled na přístav i město.

Součástí budovy, která je přes 100 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě 110 metrů vysoká, je také hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, více než 500 parkovacích míst a menší koncertní sály nebo restaurace. Unikátní jsou podle stavitelů i 82 metrů dlouhé obloukovité jezdící schody, které návštěvníky vozí do nitra budovy.

Labská filharmonie se oficiálně otevře koncertem filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který má posluchače zavést na hudební cestu od renesance do současnosti. Slavnostní hosté a stovky vylosovaných posluchačů z řad veřejnosti uslyší třeba Beethovena, Wagnera nebo Cavalieriho. Nabitý bude i program následujícího třítýdenního festivalu, během něhož se představí mimo jiné Chicagský symfonický orchestr pod vedením Riccarda Mutiho.

Čtěte také:

Alexandrovci chystají první koncert po katastrofě. V Kremlu

Lucerna si připomněla koncertem Havlových nedožitých 80

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články