Vyroste u Stromovky ‚pitoreskní papiňák‘?

Vyroste u Stromovky ‚pitoreskní papiňák‘? 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Palác Stromovka v Praze 7 získal stavební povolení pro nadzemní část, ani tím ale spory mezi městskou částí a investorem nekončí. Obě strany se nadále dohadují o nájemní smlouvu. Radnice chce mít v objektu i byty, developer oponuje, že byty podle hygienika není možné postavit. Projekt za holešovickým Parkhotelem tak má problémy i 13 let od svého vzniku.

Proti výstavbě obchodního centra bojuje současné vedení Prahy 7. Po vleklých sporech přišel posun minulý týden: pražský magistrát potvrdil stavební povolení i na nadzemní část Paláce Stromovka. Investor, kterým je britská společnost Lordship, měl totiž dosud povolení pouze na podzemní garáže. „Rozhodnutí pražského magistrátu považuji za jediné možné a správné řešení. Věřím, že nyní již nebude nic bránit tomu, abychom po dlouhých 13 letech mohli projekt Paláce Stromovka dokončit,“ komentoval rozhodnutí ředitel Lordshipu Václav Matoušek.

V praxi to podle něj znamená, že se může začít s kompletní výstavbou. Jenže to zřejmě nebude tak jednoduché. Praha 7 se s developerem po rozhodnutí magistrátu sešla znovu ve středu. Měli spolu vyřešit spor ohledně nájemní smlouvy, který se týká zejména toho, jestli v Paláci Stromovka budou i byty. Při nedohodě hrozí vypovězení smlouvy a v krajním případě i arbitráž. Do řešení sporu se proto dokonce mělo vložit i ministerstvo financí. Jenže obě strany se opět rozešly bez výsledku.

„Nikam se to nehnulo, budeme muset jednat dál. Investor mluví o arbitráži, ale podle nás musí být nájemní smlouva plněna. My na tom nadále trváme, ale projekt se neplní,“ řekl deníku ECHO24.cz starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRO 7) s tím, že podle smlouvy musí být v obchodně-administrativním centru i byty.

„Ta smlouva je dnes platná a platí do roku 2019. To, že ministerstvo smlouvu vypoví, nám hrozí stále a nikdy, abych tak řekl,“ tvrdí starosta Prahy 7.

Spor tak uvízl na mrtvém bodě. Investor totiž opakuje, že podle projektu v této lokalitě byty být nemohou, na což má firma i posudek hygienika. A stejně jako radnice, ani developer nechce ustupovat. „My stále tvrdíme to samé. Že smlouvu plníme, i když si možná někteří zastupitelé Prahy 7 myslí něco jiného. Radnici vycházíme vstříc, například pořád nabízíme Praze 7 prostory pro její radnici,“ oponuje Matoušek.

Sedmá městská část totiž může mít se sídlem své radnice brzy problémy. Začátkem roku dosáhla prodloužení nájemní smlouvy do roku 2019 v budově ministerstva financí. To si ale ve smlouvě vyhradilo, že od ní může odstoupit. A to zejména v případě, kdy budovu začne potřebovat. Protože stát plánuje nabírat v příštích letech tisíce nových zaměstnanců, mohla by se resortu budova velmi brzy znovu hodit. „Ta smlouva je dnes platná a platí do roku 2019. To, že ministerstvo smlouvu vypoví, nám hrozí stále a nikdy, abych tak řekl,“ tvrdí Čižinský.

‚Palác Stromovka? Jen pitoreskní papiňák‘

Palác Stromovka ale nebudí kontroverze jen mezi investorem a radnicí Prahy 7. Stále častěji se k němu vyjadřují i místní či architekti. Naposledy minulý týden architekti z iniciativy Archwars, která se zaměřuje mimo jiné na kritiku staveb po celém Česku.

„Po pražském metru tu máme další dům, který je starý ještě dřív, než se postaví. Byl vyprojektován před 13 lety v roce 2002, povolen byl magistrátem v roce 2015. Společnost se vznešeným názvem „Lordship“ tu lidem servíruje levný, pitoreskní, dongiovannovský papiňák,“ nešetří ani tentokrát kritikou Archwars.

Praha 7 skutečně podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu už v roce 2002, tehdy ještě s firmou SEN Development. O čtyři roky později koupila projekt britská firma Lordship.

Nájemní smlouva je uzavřena na 75 let s možností prodloužení dvakrát o 15 let. Za 105 let investor zaplatí městské části na nájmu kolem miliardy korun. Současné vedení radnice ale schválenou podobu projektu odmítá.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články