Útok v Manchesteru cílil na děti. Zabil i osmiletou školačku

Masakr v Manchesteru

Útok v Manchesteru cílil na děti. Zabil i osmiletou školačkuAKTUALIZOVÁNO
Lidé vyděšeně odcházejí z nákupního centra, které policie evakuovala. Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britské úřady postupně uvolňují informace obětech atentátu v Manchesteru. V kruté bilanci jsou i děti. První potvrzenou obětí masakru byla osmnáctiletá Georgina Callander, která byla byla velkou fanynkou vystupující zpěvačky Ariany Grande. Druhá oběť, teprve osmiletá Saffie Rose Roussos, zemřela později na následky vážných zranění.

Osmiletá Saffie je podle serveru The Telegraph zatím nejmladší oběť teroristického útoku. Její matka a sestra se léčí se zraněními ze střepin, které však podle médií nejsou život ohrožující.

Starší Georgina Callander studovala Runshaw College poblíž Leylandu a dokončovala druhý ročník zdravotní a sociální péče. Škola vyjádřila obrovskou lítost nad její tragickou smrtí. Její škola ji podle britského Independentu popisuje jako „milou mladou studentku, která byla velmi oblíbená mezi spolužáky i kantory.“ Georgina byla podle nich aktivní dívka, která využívala ve škole „mnohých příležitostí“. Přátelé na Georginu na sociálních sítích vzpomínali dokonce jako na „anděla“.

Ještě v neděli poslala Georgina zpěvačce vzkaz na Twitteru, kde píše, jak je nadšená z toho, že ji v pondělí uvidí naživo. Z koncertu se ale domů už nevrátila. Po dívčině smrti byla založena crowdfundingová stránka, která by měla pomoci její rodině s úhradou nákladů za pohřeb. Za první dvě hodiny vydělala přes 1 500 liber, píše server Guardian.

Chris Upton, ředitel školy do které chodila osmiletá Saffie, řekl Guardianu, že dívka byla „nádherná ve všech aspektech toho slova a všemi milována“.

„Všichni ji milovali a její vřelost a laskavost nebude zapomenuta,“ řekl britskému serveru Standard ředitel a připojil kondolence rodině osmileté dívky. „Myšlenka, že jde někdo na koncert a nevrátí se, mi láme srdce,“ dodal. „Naše škola je těsně semknutá komunita, každého chceme v této složité situaci podpořit.“

Rodiče dalších dětí a teenagerů zatím zoufale pátrají po svých dětech. Pokud zjistí, že jsou jejich děti zraněné, navštěvují nemocnice a věší jejich fotografie na sociální sítě. V aréně bylo v době útoku 21 tisíc lidí. Za účelem nalezení a identifikace obětí byla zřízena speciální pohotovostní linka, píše Guardian.

České velvyslanectví v Londýně nemá v souvislosti s nočním teroristickým útokem v Manchesteru hlášeny žádné oběti či zraněné z řad českých občanů, stoprocentně to ale zatím vyloučit nemůže.

Česká policie a tajné služby jsou s britskými kolegy v kontaktu, podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nemají ale informace o tom, že by tato událost měla bezprostřední vliv na bezpečnost v ČR. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další čeští politici útok odsoudili a vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech. Prezident Miloš Zeman odeslal kondolenci britské královně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Při noční explozi v multifunkční hale v severoanglickém městě, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, zemřelo 22 lidí a téměř 60 utrpělo zranění.

Čtěte více: Britové už vědí, kdo zabíjel v Manchesteru. Identitu útočníka zatím tají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články