1 Střelba v gymnáziu

Ve škole na jihu Francie se střílelo. Vláda varovala před terorismem

, , AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Na gymnáziu v jihofrancouzském městě Grasse se střílelo a na místě je osm zraněných, informovalo francouzské ministerstvo vnitra. Cílem byl zřejmě ředitel školy, který je mezi raněnými. Policie již zadržela sedmnáctiletého mladíka, některá média mluvila původně i o druhém podezřelém na útěku, což policie nepotvrdila. Student měl zřejmě neshody s ředitelem.

Televizní stanice BFM TV s odvoláním na policii oznámila, že mladík zaútočil na ředitele školy. Při útoku bylo zraněno osm lidí. Zadržený je student z daného lycea, u kterého policie našla kromě pušky ještě dvě pistole a dva granáty. Zatím není jasné, kde k takovému množství zbraní přišel. Mladík, jehož totožnost nebyla zatím prozrazena na internetu sledoval videa s masovým zabíjením.

Francouzská vláda krátce po střelbě prostřednictvím mobilní aplikace vydala varování před terorismem. Podle prvních výsledků vyšetřování motivem útočníkova činu však zřejmě nebyl terorismus, uvedla agentura AFP. Policie se původně obávala, že pachatelé incidentu byli nejméně dva, což se nepotvrdilo.

Na místě zasahovala protiteroristická jednotka. Policie školu evakuovala a kvůli incidentu byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření na dalších školách v okolí, děti nesměly bez dohledu opustit zařízení. Obyvatelé obce byli vyzváni, aby bez zvláštního důvodu nevycházeli z domů.

Město Grasse, které je známé výrobou parfémů, leží 44 kilometrů od jihofrancouzského města Nice, kde loni v červenci terorista najel nákladním vozem do davu lidí. Francie stále neodvolala výjimečný stav, který zavedla po listopadových útocích v Paříži v roce 2015.

V Paříži zranil dopis s výbušninou jednu ženu

Zároveň dnes dorazil do pobočky Mezinárodního měnového fondu v Paříži dopis s výbušninou. Při jeho otevření utrpěla lehké zranění jedna ze sekretářek v ředitelství, informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Přestože se předpokládá, že situace není vážná, bylo z preventivních důvodů několik osob z místa incidentu evakuováno. Událost již úřady intenzivně vyšetřují. Podle pařížského policejního prefekta Michela Cadota šlo o podomácku vyrobenou třaskavinu. Předtím podle něho přišlo několik telefonických výhrůžek, ale není jasné, zda ty nějak souvisejí s dnešním incidentem.

Francouzský prezident François Hollande označil výbuch dopisové bomby v pobočce za atentát a slíbil, že policie vyvine veškeré úsilí k zatčení původců útoku. Šéfka MMF Christine Lagardeová incident odsoudila jako akt násilí.

Čtěte také: Na německém ministerstvu financí se našla výbušnina

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.