‚Nespolehlivých plátců‘ DPH přibývá, brzy jich bude tisíc

nová statitistika

‚Nespolehlivých plátců‘ DPH přibývá, brzy jich bude tisícNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

V letošním roce začalo výrazně přibývat takzvaných nespolehlivých plátců DPH. Toto označení zavedl zákon v roce 2013, kdy jich za celý rok bylo 17. O rok později se jejich počet zvýšil na 115 a v současnosti jich je téměř 700. S odvoláním na statistiky finanční správy o tom informoval portál Podnikatel.cz. 

Server připomněl, že podmínky pro označení nespolehlivého plátce se zpřísnily loni na podzim. Zlom ale nastal až letos na jaře, kdy finanční správa začala institut důsledně využívat. Během dubna a května přibylo přibližně 200 nespolehlivých plátců, což je více než za celou předchozí působnost tohoto institutu, poznamenal server. 

Statistiky dále ukazují, že počet nespolehlivých plátů dynamicky narůstá. Jen za první dva červencové dny to bylo dalších 44 podnikatelů a ke 2. červenci jich tak v registru bylo 682. „Je tak skoro jisté, že hranice tisíce nespolehlivých plátců se dosáhne už v následujících dvou měsících,“ píše Podnikatel.cz. 

Čtěte také: Ano, s rozpočtem už je líp. Ale co pořád ty daně?

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500.000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. 

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články