Romové si v Osvětimi připomněli likvidaci 'cikánského tábora'

Smutné výročí

Romové si v Osvětimi připomněli likvidaci 'cikánského tábora'NOVÉ
Ilustrační foto: Židé, kteří byli ihned po svém příjezdu posláni do plynových komor v Osvětimi. Foto: Wikipedie
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalí vězňové, zástupci romských organizací, ale i mladí Romové. Ti všichni si dnes v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi připomněli 70. výročí likvidace takzvaného cikánského tábora. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zde byly v plynových komorách zavražděny poslední tři tisíce obyvatel objektu.

,,Pro Romy a Sinty z celého světa je (toto místo) tím, co nás spojuje. Jsme tu a spojuje nás bolest, vzpomínka na vraždění, vzpomínka na naše zemřelé, spojujeme se jako národ,“ řekl podle webu muzea v někdejším vyhlazovacím táboře Roman Kwiatkowski, předseda Sdružení Romů. Ten se v Polsku spolu s další tisícovkou lidí z různých koutů Evropy zúčastnil pietní akce. U pomníku připomínajícího povražděné Romy položili věnce a složili hold obětem nacistické továrny na smrt.

Čtěte také: Americký soud propustil slovenského dozorce z Osvětimi

Před sedmdesáti lety poslali nacisté ze strachu z postupující Rudé armády do plynových komor 2897 Romů ze 14 zemí, převážně staré a nemocné lidi, ale také ženy a děti.

Podle odhadů uvěznili nacisté v Osvětimi celkem 23 tisíc Romů, z toho asi 5500 Romů z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, uvedl Michal Schuster z Muzea romské kultury v Brně. V průběhu druhé světové války pak nacisté povraždili na půl milionu Romů a Sintů.

Čtěte také: Palestinský profesor vzal studenty do Osvětimi. Skončil

Sdílet:

Hlavní zprávy